boğa dikeninin faydaları Google

bogadikeni

boğa dikeni otu hangi hastalıklara etkisi vardır

boğa dikeni bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler boğa dikeni otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
boğa dikeni bitkisi dünyada yalnızca 10 çeşidi bulunmaktadır. Bazı türleri çok zehirli olmakla birlikte bazı türleride şifa amacıyla kullanılmaktadır. Tek yıllık otsu bir bitki türüdür. Çiçekleri yaz aylarında açmakla birlikte beyaz ve sarı renklidir. Halk arasında kokar otu yada cin otu adlarıylada anılmaktadır. Boyu yaklaşık olarak 5- 50 cm arasında bitki türüne bağlı olarak değişmektedir. Kurak bölgelerde verimli olarak yetişmektedir.

boğa dikeni Özellikleri : Boğa Dikeni maydanozgiller ailesine bağlı çok yıllık bir bitki türüdür. Halk arasında şeker dikeni, göz dikeni, deve dikeni gibi farklı adlarla da bilinmektedir. Boğa Dikeni’nin boyu yaklaşık 50- 100 cm arasında değişebilmektedir. Çiçekleri yaz aylarında daha çok yeşil ve beyaz renkli az da olsa mavi renkli açmaktadır. En iyi yetiştiği yerler genelde güneşlenme süresinin fazla olduğu ve sıcak bölgelerdir. Toprak isteği olarak bol organik maddenin bulunduğu toprağın kireci ihtiva etmediği yerleri sevmektedir. Çok yıllık otsu bir bitki türü olmakla birlikte ülkemizde yetiştiriciliği çok yapılmamaktadır.
latince ismi : Eryngium campestre
diğer isimleri : Şeker dikeni, Deve elması, İbrahim dikeni, Tengel dikeni, Eryngium campestre, Umbelliferae
boğa dikeni içerdiği maddeler : Uçan yağ, %45 Saponin, Tanen, Elma asidi, Madaus, bitkisel yağlar, C vitamini, sodyum, potasyum ve glikozidleri içermektedir.

boğa dikeninin faydaları : Ödem giderici niteliktedir. Sinirleri kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırmaktadır. Kas ağrılarında uygulanabilmektedir. İdrar yolları iltihaplarına iyi gelmektedir. Baş ağrılarına iyi gelir. Öksürüğe ve akciğer iltihaplanmalarına iyi gelir. Ülser tedavisinde kullanılmaktadır. Ter attırıcı özelliğe sahiptir. Zehirlenmelerde kusturucu olarak kullanılır. Sindirim sistemini rahatlatmaktadır.
Ülser : Boğa dikeni kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
İdrar söktürücü : Boğa dikeni kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Boğmaca ve öksürük : Boğa dikeni kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
İştah açıcıdır : Boğa dikeni kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

boğa dikeni nasıl kullanılır : Karın bölgesinde su toplanması, üremi, nefrit sancıları, idrar sistemi rahatsızlıklarında tüketilmeli. Sinir spazmına, sinirlerin çekilip büzülmesine karşı çok iyidir. boğa dikeni yaprağı ve boğa dikeni kökü beraber kaynatılıp içilirse meme felcini önler. Kas tutulmalarında ve kramplarda, kramp çözücü olarak kullanılır. Boğa dikeni, afrodizyak ve iştah arttırıcı özellikleri nedeniyle korumaya alınmış tıbbi bir bitkidir.

boğa dikeni çayı : 2 çorba kaşığı kök veya sap 0,5 litre suda 5 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden önce içilir.

boğa dikeni zararları ve yan etkileri : Boğa Dikeni Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur Boğa otu, Şeytan değirmeni, Adi çakır dikeni olarak da bilinir. Normal tatlı herkesin rahatça kullanabileceği bir bitkidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: