boğan otunun faydaları Google

boganotu

boğanotu hangi hastalıklara etkisi vardır

boğan otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler bogan çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
boğanotu Düğünçiçeğigillerden olan Boğan otu bu grubu dahil olan Aconitumgillerden olup takriben 300 türü mevcuttur ve en yaygın olarak Mavi boğan otu; Aconitum napellus kullanılır ve bilinir. Bunun haricinde narin Boğan otu; Aconitum antora, Çeltikli Boğan otu; Aconitum x cammarun iki türün çeltikleşmesinden oluşmuştur, Yabani Boğan otu; Aconitum ferox, Sarı Boğan otu; Aconitum vulparia A.lycoctanum, Van boğan otu; A.cochleare, Mor Trabzon Çoruh civarı Boğan otu; A.nasutum, Orient Boğan otu Trabzon, Rize, Çoruh; A.orientale gibi türler mevcuttur. Latince Aconitum aconae kelimesinden türemiş olup eski bir şehrin ismi ve napellus kelimesi de napus kelimesinden türemiş olup pancar yumrulu anlamına gelir fakat Boğan otu kökleri yumru şeklinde veya yumurta şeklindedir. Türkçe Kurt boğan otu denmesinin nedeni kurtları bu bitkinin yumrusu ile öldürmesi nedeni ile Kurt boğan otu ve zehirleme nedeni ölenlerde boğularak ölme görüldüğünden Boğan otu diye anılır.

boğanotu özellikleri : Aconitum napellus 1,5 metreye kadar boylanabilen, mavi çiçekler açan, çok yıllık, güzel görünüşlü bir bitkidir. Kurtboğan otu olarak da bilinir. Napellin, nişasta, akonitin ve benzeri alkaloitler içerir. İçeriğindeki akonitin çok zehirlidir. Boğan yumrusu asıl kullanılan şifalı kısmı olup, nadiren otu da kullanılır ve genellikle tentürü ve natürel ilacı yapılır. Çayı içilmez. Zira çok zehirlidir.

diger isimleri : Boğan otu, Kaplan Bogan otu, Migfer otu, Aconitum napellus

boğan otunun faydaları : Ağrı kesici, idrar söktürücü ve terleticidir. Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltıcı etkileri vardır. Kas kramplarını çözmeye yardımcı olur.
boğanotu neye iyi gelir : Ağrı kesici, ateş düşürücü, tansiyon düşürücü, iltihapları önleyici, antiseptik (mikropları öldürücü), nefes alış verişlerini yavaşlatıcı, terletici, sinirleri yatıştırıcı ve teskin edici özelliklere sahiptir.

boğanotu nasıl kullanılır : Güzel görünüşünden dolayı bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Tıbbi amaçla ise yumruları kullanılır, fakat çok zehirli bir bitki olduğu için kesinlikle bir uzman kontrolünde kullanılmalıdır. Boğanotu zehiri eski zamanlarda avcılık için de kullanılmıştır.

boğanotu zararları ve yan etkileri : Boğan otu ve yumrusu çok zehirli olduğundan uzman olmayanların kesinlikle kullanmaması gerekir. Aksi halde zehirlenebilir. Zehirlenme belirtisi; ağız kuruması, vücutta karıncalanma, soğuk soğuk terleme, ishal, kusma ve aşırı tükürük salgılama gibi hallerdir. Zehirlenen kişi doktora götürülmeli, fakat zehirlenme çok kısa sürede olacağından bir veya iki yemek kaşığı tuz suda eritilerek içilmeli ve zehirlenen kişinin kusması sağlanmalıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: