böğürtlenin faydaları nelerdir Google

bogurtlen

böğürtlen hangi hastalıklara etkisi vardır

böğürtlen ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler böğürtlen nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
böğürtlen özellikleri tilki üzümü : Gülgillerden bahçe çitlerinde, yol kenarlarında kendiliğinden yetişen, dikenli bir çalıdır. Yemişi ahududuya benzer, fakat ondan küçüktür. Önceleri kırmızı iken sonraları kararır. Yaprakları böğürtlen çiçeğinin faydaları çiçekleri açmadan toplanıp, kurutulur. Birçok türü vardır. Böğürtlen Beyaz çiçekleri yaz aylarında açan, kolayca bulunabilen bir bitkidir. Ham Böğürtlen kırmızı renktedir, olgunlaştıkça rengi kararır. Çileğe benzeyen meyvesi sulu ve tatlıdır. C Vitamini açısından zengindir.

böğürtlenin faydaları : Vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. İyi bir antioksidandır. Tansiyonu düşürür ve bedeni güçlendirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıları kesmeye yardımcı olur. Olgun Böğürtlen idrar söktürücüdür ve kabızlığa iyi gelir. Ham Böğürtlenin ise ishal kesici özelliği vardır ve fazlası kabız yapabilir. Böğürtlen gözleri kuvvetlendirir ve ayaklardaki şişkinliği azaltır. Basura iyi gelir.
böğürtlen neye iyi gelir : C vitamini deposu ve antioksidan özelliğinden dolayı hücre yaşlanmasını durduran böğürtlen kanı temizliyor, tok tutuyor, hafızayı tazeliyor. Sadece meyvesi değil yaprağı da yararlı uzmana göre. Böğürtlen yaprağından yapılan çay ağız yaraları için birebir. Kurutulmuş yapraklarından yapılan şurubun ise kanı temizleyici etkisi var. Öksürüğe şurup gibi. Böğürtlen biberiye, defne tohumu, sirke ile kaynatılıp elde edilen su ile gargara yapılırsa dişlerin çürümesini önlemeye katkıda bulunur.

böğürtlen nasıl kullanılır : böğürtlen nasıl tüketilmeli Böğürtlenin meyvesinden, yapraklarından ve köklerinden faydalanılır. Yaprakları kaynatılarak suyu ile gargara yapılırsa ağız, diş eti ve bademciklerdeki iltihaplara iyi gelir. Kökleri kaynatılarak suyu içilirse böbrek kumunun ve taşlarının düşmesine yardımcı olur. Böğürtlenden şurup ve reçel de yapılır. Şurubu göğüs ve solunum yolları rahatsızlıklarında oldukça yararlıdır. Ayrıca, böğürtlen yaralara sürülürse iyileşmelerini kolaylaştırır.

böğürtlen zayıflatırmı : bögürtlenin tok tutucu özelliği vardır Özsuyundaki asitler, mineraller ve vitaminler birçok işleve sahip. Aynı zamanda meyve olarak da etkili. Zindelik kazandıracak yegane meyvelerden biri. Diğer yandan damar sağlığına da olumlu etkisi saptanmış. Böğütlen zayıflamak isteyenler için de derman. Tok tutucu özelliği sayesinde yemek ihtiyacını azaltıyor. Kan şekerini de etkilemediği için en iyi zayıflama ilacı.
bögürtlen güzellik için cildi gençleştiriyor : Tabii antioksidan zengini bir meyve olan böğürtlen genç kalmak için de birebir, Ağustos ayı boyunca meyvenin yabanisi kırlarda, ormanlık yerlerde bulunabiliyor. Böğürtlenin en önemli ve kadınları ilgilendiren özelliklerinin başında cildi gençleştirmesi geliyor. İçinde çok fazla miktarda C vitamini bulunuyor. Böğütlenin bu mevsimde henüz çiçekleri var. Bu çiçekleri toplarsanız bir güzellik hammaddesi elde etmiş olursunuz. Bunları kaynatırsanız güzel bir vücut ve el losyonu elde edersiniz.

böğürtlen kökünün faydaları : Böğürtlen cüzam tedavisinde de kullanılır. Kökü kaynatılarak birer bardak içilir. Böğürtlen kökü kaynatılıp içilirse (erkek ve kadın) cinsel gücü arttırır. Böğürtlenin bol bol tüketilmesi bağırsaklar için çok faydalıdır. Özellikle bağırsak iltihabına yarar. Ağız içi yaraların tedavisi de ise böğürtlen yaprağı çiğnenirse çok büyük rahatlama ve fayda sağlar.
böğürtlen kökü kürü : Böbrek ve mesane kumu dökülmesinde böğürtlen kökü kaynatılıp içilirse rahatlama sağlar. Ayrıca siyah nohut suyu, hatmi tohumu, aluç sakızı, kına çiçeği kökü, yabani kereviz, yarpuz-nane, pelin, burçak, enginar suyu, turup, baldıran, defne kökü de böbrek ve mesane kumuna fayda sağlar.
böğürtlen kökü neye iyi gelir : Zencefil ile bal iyice karıştırılıp macun kıvamına getirilen böğürtlen sonra sabah ve akşam birer ceviz büyüklüğünde yutulursa ağız felcine iyi gelir. Böğürtlen kökü kaynatılıp birer bardak içilirse şeker hastalarına iyi gelir.

böğürtlen kökü nasıl kullanılır : Böğürtlen filizi sinirli yaprak, sumak ve gül ile beraber kaynatılıp bu suya dut şurubu da ilave edilerek gargara yapılırsa küçük dil şişmesinin tedavisinde kullanılır. Böğürtlen kökü kaynatılarak ağız şişliği için kullanılabilir, Böğürtlen ağacının külü iltihaplı yaralara pudra olarak kullanılır.
böğürtlen yaprağının faydaları : Böğürtlen yaprağı 10’ar gram sinirli yaprak, mercimek ve hünnab ile birlikte kaynatılıp suyuna dut şurubu ilave edilerek ağızda gargara yapılırsa ağız ve diş diplerindeki iltihaplara şifa verir.

böğürtlen suyunun faydaları : böğürtlen suyu Organik asitler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Böğürtlene siyah ve mor renkleri veren madde antioksidan niteliğe sahiptir. Böğürtlen doğanın zarifçe paketlediği özsuyunda değerli meyve asitleri, mineraller ve vitaminler saklar. Bir orman yürüyüşünde rastladığınız böğürtlen çalısından toplanan bir avuç böğürtlen bünyeniz için lezzetli ve diriltici bir dopingdir. diş eti ve bademcik iltihaplarında yararlıdır. Böğürtlen şurubu ve marmelatı vücuda kuvvet verir. Kanı temizler.
böğürtlen dikeni : Böğürtlen dikeninin suyu ile göz zafiyeti olan hastaların gözlerine pansuman yapılırsa fayda sağlar.

böğürtlen çayının faydaları : C vitamini deposu ve antioksidan özelliğinden dolayı hücre yaşlanmasını durduran böğürtlen kanı temizliyor, tok tutuyor, hafızayı tazeliyor. Sadece meyvesi değil yaprağı da yararlı uzmana göre. Böğürtlen yaprağından yapılan çay ağız yaraları için birebir. Kurutulmuş yapraklarından yapılan şurubun ise kanı temizleyici etkisi var. Öksürüğe şurup gibi. Özsuyundaki asitler, mineraller ve vitaminler birçok işleve sahip. Aynı zamanda meyve olarak da etkili. Zindelik kazandıracak yegane meyvelerden biri. Diğer yandan damar sağlığına da olumlu etkisi saptanmış. Böğütlen zayıflamak isteyenler için de derman. Tok tutucu özelliği sayesinde yemek ihtiyacını azaltıyor. Kan şekerini de etkilemediği için en iyi zayıflama ilacı.
böğürtlen çayı nasıl yapılır : yapılışı Yapraklardan 2 çorba kaşığı 0,5 litre kaynar su ile haşlanır, 1 saat demlendirilerek süzülür. Günde 4 defa yemeklerden evvel 1′er çay bardağı içilir.

böğürtlen yağının faydaları : C vitamini içerir. Boğazı yumuşatır. Cilde ve saçlara denge ve canlılık sağlar. Cilt temizliğinde güçlü bir tonik olarak önerilir. Deri yaralanmalarında haricen kullanılabilir. Cildi canlandırmak için yüz ve vücut maskelerinde kullanılabilir.
böğürtlen yağı nasıl kullanılır : Peeling şeklinde baz yağlarla karıştırılıp yüzde ve vücutta cildi canlandırıcı olarak kullanılır. Banyo suyuna 1 fincan eklenerek cildi yumuşatır. Saç diplerine friksiyon şeklinde parmaklarla yedirilir. Tonik olarak 1 fincan ılık suya 5-6 damla damlatılarak cilt temizlenir. Cilde haricen pamukla sıyrık ve yara üzerine sürülür.

böğürtlen reçeli nasıl yapılır : böğürtlen reçelinin yapılışı tarifi Böğürtlen reçelimizi yapmaya akşamdan başlıyoruz. Reçeli yapmaya karar verdiğimizde bir gün öncesinden akşamdan böğürtlenin üzerine şekeri ve suyu ilave ederek tenceremize şekerliyoruz. Sabaha kadar şeker eriyor ve böğürtlen rengini veriyor. Sabah reçeli yapmaya başladığımızda böğürtlenleri kevgirle bir kaba alıyoruz. Şekeri ocağa alıp kaynatmaya başlıyoruz. böğürtlen reçeli kaç dakika kaynatılır Şeker koyulaşıncaya dek kaynatılıp sonra böğürtlenler ilave ediliyor.
Böğürtlen reçelinin püf noktası : böğürtlen reçeli sulu olursa Böğürtlenle beraber çok kaynatmıyoruz ki dağılmasın. Şeker zaten koyulaştığından böğürtlenle beraber 5 dakika kadar kaynatıp limonu ilave ediyoruz. Limonlada bir 5 dakika kaynadıktan sonra kıvamını kontrol edip kapatıyoruz. Kıvamını anlamak için cam bir tabak içerisine böğürtlen reçelimizden bir damla damlatalım dağılmıyorsa olmuş demektir. Top şekilde kalıyorsa kıvam tutmuş demektir. Eğer dağılıyorsa az daha kaynatıyoruz. Ev yapımı bu böğürtlen reçelimiz çok lezzetli ve güzel bir reçel oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: