boldonun faydaları Google

boldo

boldo otu hangi hastalıklara etkisi vardır

boldo bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler boldo bitkisi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
boldo özellikleri : Peumus boldus Güney Amerika, özellikle de Şili’de yetişen ve 6 metreye kadar yükselebilen bir bitki türüdür. Tanin, eterik yağ ve çeşitli alkaloitler içerir.

boldonun faydaları : Kramp çözücüdür. Gastrit ve romatizma ağrılarını azaltır. Mide ve bağırsak şikayetlerine karşı faydalıdır. Karaciğerde safra salgısını düzenler.

boldo nasıl kullanılır : Kurutulmuş yaprakları baharat ya da çay olarak kullanılır. Şili gibi Latin Amerika ülkelerinde yaygın olarak çayı tüketilir.

boldo çayı nasıl yapılır : Bir tatlı kaşığı Boldo yaprağı demliğe konur üzerine 250-300 ml kaynar su doldurulur ve 5-10 dakika dinlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Uzun süre ve çok miktarda içilmesi sakıncalıdır.

boldo zararları ve yan etkileri : Boldo yapraklarının uzun süre veya çok miktarda çay olarak içilmesi merkez sinir sisteminine zarar vererek önce kulak çınlaması ve görme bozuklukları sonra dengede kalamama ve aptallaşam gibi rahatsızlıklara sebep olur. Uzun süre kulanılması halinde ise kişide renkleri ve sesleri karıştırma vede konuşma anaormalikleri görülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: