boru çiçeğinin faydaları Google

boru-cicegi

boru çiçeği hangi hastalıklara etkisi vardır

boru çiçeği ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler boru çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
boru çiçeği çan çiçeği Çançiçekgillerden ; çiçekleri boru biçiminde olan bir bitkidir. Çiçekleri turuncu renktedir.

boru çiçeği özellikleri : boru çiçeği ortalama 30 ila 100 santim arasında değişen yüksekliğe sahip dik gövdeli ve otsu yapıda bir bitkidir. Boş tarlalar, viraneler, hendek ve yol kenarlarında bulunurlar. Trakya, Marmara, Ege, Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde rastlanırlar. Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedirler.

Datura ve Tatula, Boru Çiçeği’nin diğer isimleridir. Bu bitkinin yaprak, çiçek ve tohumlarından yararlanılmaktadır.

boru çiçeğinin faydaları : İyi bir uyuşturucudur, Spazmları gidermede faydalanılır, Astım ve nefes darlıklarında faydalıdır.
boru çiçeği neye iyi gelir : Nefes darlığı, bronşit ve astımın sebep olduğu rahatsızlıkları giderir.

boru çiçeği nasıl kullanılır : İlaçlarda yaprakları ve tohumları kullanılır, Boruçiçeği türlerinde hiyosiyamin ve az miktarda atropin ve skopolamin isimli alkaloitler bulunmaktadır. İyi bir uyuşturucu, antispazmodik (kramp çözücü), antiasmatik (nefes darlığına karşı) tir.

Yapraklardan ve bazı çiçeklerden hazırlanan sigaralar nefes darlığına karşı içilir. Yağlı merhemi mevzii ağrılara karşı haricen çok kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: