Botulinum Toksini Zehirlenmesi Google

botulinum

Botulizm

Botulizm, Clostridium botulinum bakterisi tarafından oluşturulan botulin toksinlerinin gıda yolu ile insan, kuş ve balık gibi canlılara bulaşması sonucunda oluşan ölümcül bir hastalıktır. Botulizm evde yapılan konserve yiyeceklerde, sucuk ve jambon gibi oksijensiz, tuzsuz ve şekersiz kalmış gıdalarda ayrıca hayvan dışkısı yolu ile toprakta ve yine gıda maddelerinde bulunmaktadır.

Bu gıdaların pişirilmeden çiğ olarak tüketilmesi sonucunda Clostridium botulinum bakterisi yiyen kişinin vücuduna girerek zehirleme yapmaktadır.

Bunun yanında yaralanma sonucunda hijyene uyulmadan yapılan tedavi ya da yaralı bölgenin açık bırakılması yolu ile bu bakteri sporlarını yaralı bölgeye bırakarak hastalık tablosu oluşmasını sağlamaktadır.

Bebeklerde ise bir yaşın altında yedirilen bal ile botulin etkisi görülmektedir. Botulizm zehri canlıya bulaşmasının ardından genellikle 12-36 saat arasında ortaya çıkmaktadır.

Belirtileri arasında ilk başlarda ani gelişen yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı şikâyetleri ile başlar ardından çift görme, göz kapaklarında düşmeler, şaşılık, gözbebeklerinin büyümesi ve yüz felci daha sonrasında ise yutma ve çiğnemede güçlük çekme konuşma bozuklukları ve ses çıkaramama şeklinde seyretmektedir.

Zehrin vücutta yayılma hızına bağlı olarak boyun kaslarının felç olması ile başı dik tutamama, nefes almada zorlanma ve felç aşağı inerek idrar tutamamaya kadar ilerlemektedir.

Botlizm kuşkusu taşıyan her hastanın yoğun bakım ünitesine yatırılması ve araştırılması uygun tanı konması ile birlikte gerekli tedaviye derhal başlanması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: