buğdayın faydaları nelerdir Google

bugday

buğday hangi hastalıklara etkisi vardır

buğday çim suyu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler buğday nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
buğday özellikleri : buyday çok besleyici ve yaygın bir tahıldır. Karbonhidrat ve B vitamini açısından zengin bir besindir. Kalsiyum, demir ve çinko minerallerini de bol miktarda barındırır. Sağlık açısından vazgeçilmez olan lifli gıdalardandır. Buğday Yağı da E vitamini açısından çok zengindir.
içindekiler : Nişasta %60-70, Su %15, Azot %12, Şeker %2, Yağ %1,5, Selüloz, Kepek, Madeni tuzlar, Fosfat, Magnezyum, Potasyum, B-E-P,A vitaminleri

buğday neye iyi gelir : Buğdayın kepekli olanı daha faydalıdır. Bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Bağırsak ve rektum kanserini önlemeye yardımcı olur. Mideyi, beyni ve gözü kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır.

buğdayın faydaları
Vucudu besler : Buğday ekmeği vucudu besleyicidir.
Şişmanlatıcı : Buğday unu, badem yağı ve şekerle ekmek yapılıp yenirse şişmanlatır.
Göğüs : Buğday unu, badem yağı ve balla pişirilip ekmek yapılırsa vucudun ağrılarını dindirir.
Mesane ağrısı : Buğday unu, badem yağı ve balla pişirilip ekmek yapılırsa vucudun ağrılarını dindirir.
Şiş : Buğday, bân tohumu ile öğütülüp sirke ile hamur yapılıp şiş yerlere bağlanır.
Bere : Buğday, ban tohumu ile öğütülüp sirke ile hamur yapılıp şiş yerlere bağlanır.
Koruyucu : Buğday başakların içinde yıllarca muhafaza olur.
Zihin yorgunluğu : Çimlenmiş buğday taneleri kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.
Çiğ buğday : Buğdayı çiğ yemek bağırsaklarda kurt yapar.
Asabilik : Çimlenmiş buğday, söğüt yaprağı ile beraber balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Sinir bozukluğu : Çimlenmiş buğday, söğüt yaprağı ile beraber balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Susuzluk yapıcı : sıcak ekmek midede hararet ve susuzluk yapar.

buğday nasıl kullanılır : Buğday genellikle un yapımında kullanılır. Buğday unundan ekmek ve çeşitli hamur işleri yapılır. Kabuklarından kepek elde edilir. Kepekli buğday unu daha sağlıklı ve faydalıdır. buğday başağı Buğday aynı zamanda çiftlik hayvanları için bir yem maddesi olarak da yetiştirilmekdedir. Buğday Kepeksiz buğday ekmeği yenirse şişmanlatır, hazmı zordur. Kepeksiz olunca hazmı zor olur.

buğday çimi suyunun faydaları : buğday çiminin faydaları buğday çimi suyu başta sedef ve egzema olmak üzere, yara, yanık, kaşıntılar, güneş yanıkları, böcek sokmaları ve her türlü cilt tahrişine iyi gelir. Az miktarda kullanıldığında diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını önler. Gargara yapılırsa boğaz enfeksiyonlarını iyileştirir. Saçlı deriye sürerseniz, saçlarınızın kalitesini yükseltir. Başucunuza buğday çimi ektiğiniz bir saksı koyarsanız, gece boyunca havası temizlenmiş, bol oksijenli bir odada güzel güzel uyursunuz.

buğday çimi nasıl kullanılır : Buğday çimi suyu, yurtdışında tablet ve toz olarak satılsa da en iyisi taze sıkılmış olarak tüketilmeli. En pratik çözüm, evinizde yetiştirmektir. Buğday çimi tazeyken yararlıdır. buğday çimeni Pişirecek olursanız tüm değerini kaybeder. Sağlığınızı korumak için günde 2–8 yemek kaşığı kadar içmeniz yeterlidir. Tedavi amacıyla kullanılacaksa günlük doz 8-16 yemek kaşığına kadar çıkarılabilir. Tabii hepsi birden içilmez. Bu dozlar gün içinde bölünerek alınmalıdır.

çim suyu nasıl yapılır : Buğday çimini evlerinizde kendinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Üstelik bunun için toprağa da gerek yok. Öncelikle cam veya porselen bir kaba ihtiyaç var. Ayrıca o yılın mahsulü olan ve organik olması tercih edilen buğdaya. Geriye sadece ince bir temiz tülbent gerekli. Cam kabınızın tabanına tülbentinizi yerleştirdikten sonra buğdaylarınızı serpip üstüne tekrar tülbenti örterek buğdaylarınızı arada bırakın. Daha sonra klorlu olmayan şişe içme suyuyla çiçeklerinizi suladığınız sprey şişelere bu suyu koyarak püskürtme yoluyla sürekli nemli kalmalarını sağlayınız. 3-5 günde buğdaylarınız çimlenecek. Bunları ister çerez gibi kök ve filizi bir arada olacak şekilde tüketin. Isterseniz salatalarınıza serpip tüketin. eğer daha fazla çimlendirmek isterseniz sulamaya devam edip 4-10 cm boyunda çimler elde edip suyunu sıkıp içebilirsiniz

bugday şırası : bugday şırası nasıl yapılır, Bir bardak aşurelik buğday, önce tertemiz yıkanarak bir litrelik cam kavanoza konur. Üzerine 3 bardak su klorlu olmamak şartıyla ilave edilir. Kavanozun ağzı bir tülbentle kapatılarak serin bir yerde 24 saat bekletilir. Bu ilk su kullanılmaz, dökülür. Kavanoza yeniden 3 bardak su ilave edilir. 24 saat bekletildikten sonra oluşan yarı gazozlu su içilmek üzere bir kaba aktarılır. Böylece bir bardak aşurelik buğdaydan kış aylarında günde 5 kez, yazın ise günde 3 kez şıra alınır. Buğday şırasının lezzeti bazılarına itici gelebilir. O takdirde her şıra bardağına bir C vitamini tableti eklenirse, nefis bir içecek ortaya çıkar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: