burçağın faydaları nelerdir Google

burcak

burçak otu hangi hastalıklara etkisi vardır

burçak bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler burçak nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir burçak : lathyrus baklagillerden; taneleri hayvan yemi olarak kullanılan bir bitkidir. Taneleri mercimeğe benzer.

burçak bitkisinin özellikleri

Taneleri mercimeğe benzeyen ve hayvan yemi olarak kullanılan, 50 cm boylarında, türüne göre farklı farklı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Müdürmük olarak da bilinir. A ve C vitaminleri açısında zengindir.
latince adı : Lathyrus Sativus.

burçağın faydaları

İdrar söktürücüdür. Kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı korur. Taneleri isilik ve mayasıla iyi gelir. Unundan yapılan helva zayıf vücutlara kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır.

burçak nasıl kullanılır

Burçak Tohumu kurutulup toz haline getirildekten sonra çeşitli ilaç yapımında, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılır. Ayrıca, lapası ve unu elde edilip tedavi için kullanılabilir. Burçak unu sirke ile karıştırılıp içilirse idrarı söktürür. Lapa haline getirilip kırıkların üzerine sarılırsa iyileşmesini kolaylaştırır. Ezik ve çürükler için de faydalıdır. Tohumlarının fazla miktarda ya da uzun süre kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Lapası; ezik, çürük tedavisinde; taneleri ise, isilik ve mayasılda tüketilmeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: