çakal eriğinin faydaları Google

cakalerigi

çakal eriği hangi hastalıklara etkisi vardır

çakal eriği meyvesi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler çakal eriği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir çakal eriği prunus spinosa Bir çeşit eriktir. Ağacı bodurdur. Çiçekleri beyazdır ve yapraklarından önce çıkar. Meyvesi yuvarlak ve yeşildir. Tadı buruktur. Çiçekleri; Mart ve Nisan aylarında toplanıp, kurutulur.

çakal eriği özellikleri : Genellikle 3 – 4 metreye kadar boylanabilen, beyaz renkte çiçekler açan, bodur bir ağaçtır. Meyveleri iri çekirdekli ve ekşidir. İçerisinde organik asitler, pektin ve şekerler bulunur. Çiçekleri flavon ve glikozitler açısından zengindir. Meyveleri ve yaprakları ise bol miktarda tanen içerir.

çakal eriğinin faydaları : Çiçeklerinden hazırlanan çay vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar ve kanı temizler. İdrar söktürücü ve bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcıdır. Romatizma ve gut ağrılarını azaltır. Ağız ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Solunum yolu hastalıklarında etkilidir. Meyveleri vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı, grip ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır. İshali kesmeye yardımcı olur. Anne sütünü arttırır. Yaprakları da meyvelerine benzer etkilere sahiptir.

çakal eriği neye iyi gelir : İshali keser, mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Ateşli hastaların kalbini kuvvetlendirir. Terletir ve vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Anne sütünü artırır.

çakal eriği nasıl kullanılır : Çakal eriğinin meyveleri yenebileceği gibi kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle tüketilmeli. Meyveleri de kurutulup suda kaynatılabileceği gibi marmelat ve şurup yapımında da kullanılabilir. Meyve şurubu diş eti ve bademcik iltihapları ve gece altını ıslatma şikayetlerine karşı etkilidir.

çakal eriği çayı nasıl yapılır : Taze veya kurutulmuş çakal eriği çiçekleri 2 tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.
çakal eriği yaprak çayı : yaprak veya kabuklarından 1tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.
çakal eriği meyve çayı : meyvelerini 1-2 tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

çakal eriği zararları ve yan etkileri : bilinen bir yan tesiri yoktur, tarife uymak gerekir. çakal eriği normal erik gibi yenmez ve sadece tıbbi maksatla kullanılır.

One Comment

  1. birol alagöz diyor ki:

    sizleri tebrik ediyorum .. güvem meyvesinin faydaları saymakla bitmez … selam ve saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: