calapa yumrusunun faydaları Google

calapa

calapa yumrusu hangi hastalıklara etkisi vardır

calapa yumrusu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar Exogonium purga Bentham (Convolvulaceae) türünün kurutulmuş yumrularıdır. Bu tür tırmanıcı, otsu, çok yıllık ve kırmızı çiçekli bir bitkidir. Meksika’nın dağlık bölgelerinde (Ant dağları) yabani olarak yetişmektedir. şifalı bitkiler calapa yumrusu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

calapa yumrusu özellikleri

(Exogonium Purga) Kırmızı renkte çiçekler açan bir sarmaşıktır. Calapa Yumrusunun reçinesinde, yaklaşık %40 oranında müshil etkiye sahip maddelerden bulunur. Kökler reçinenin dışında, şeker, nişasta ve zamk içermektedir.

Yumru 3-15 cm uzunlukta, iğ, küre veya armut biçiminde, sert, ağır, üzeri buruşuk ve esmer renkli parçalar halindedir. Hafif kokulu, önce tatlı ve sonra keskin lezzetlidir.Nişasta, şekerler, zamk ve etkili madde olarak da bir rezin (konvolvulin ve jalapin karışımı) taşımaktadır.

calapa yumrusunun faydaları

İdrar söktürerek kabızlığı giderir ve ishal yapar. İnce barsağa etkili kuvvetli bir müshildir. Tozu hap halinde, günde 0.3-1.5 gr miktarlarda, müshil olarak alınır. Bilhassa afyon kullananlarda görülen kabızlık ile mücadelede eski devirlerde bu drog veya bundan elde edilen rezina (Resina Jalapae) geniş miktarda kullanılmıştır.

calapa yumrusu nasıl kullanılır

Bitkinin yumru kökleri temizlenip kurutulduktan sonra toz haline getirilerek tüketilmeli. Bir kısım mahmude kökü ve bir kısım calapa yumrusu tozu karışımının alkol ile tüketilmesi sonucu elde edilen tentür “Alman rakısı” ismiyle tanınır ve müshil olarak kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: