çam ağacının faydaları Google

camagaci

çam ağacının faydaları yaprağı kozalağı suyu nasıl kullanılır

çam ağacı : Boyları 70 metreye kadar uzayabilen. Uzun ömürlüdür. Güzel kokulu ve iğne yapraklıdır, çiçekleri kahverengidir. çam balı denilen balla, çam poleni çiçek tozu poleni, arılar tarafından bu ağaçların çiçeklerinden elde edilir. Yaprak, kabuk, çiçek ve meyveleri şifa olarak kullanılır.
çam ağacının özellikleri : Pinen, Syvestren, Cadinen, Tanen, C vitamini Phelandren, çam ağaçlarının çıkardığı fıtonsit denen maddenin akciğerlerdeki mikropları öldürdüğü ilmen ispatlanmıştır. Çam Ağacının Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur. Çam asırlardır insana odun, katran, kereste olarak hizmet verir. çam kozalağı suyu, Çam havası şifalıdır. Kabuğu ve yapraklarıda şifa kaynağıdır. çam dikeni, Çamın tohumları kozalakların arasındaki sinek kanadına benzeyen yere vurunca dökülen kısmıdır. Kuşlar bunu gagalarıyla alıp yerler. Çam esansı koklamak akciğer hastaları için iyidir. şifalı bitkiler çam ağacı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

çam ağacı nasıl kullanılır : çam ağacı neye iyi gelir, Akciğer hastalıkları ve müzmin öksürüklerde balgam söktürücü ve nefes açıcı olarak kullanılır. Ayrıca haricen yara iyileştirici ve antiromatizmal olarak da faydalanılır. Kadın hastalıklarında, akıntı ve yumurta iltihaplarında, kaynatılarak su banyolarının içine katılır, kaplıca suyu gibi içine oturularak tedavi olunur. Astım ve bronşit için 100 gr. çam filizi bir miktar suda, bir iki gece bekletilir. üzerine bir litre olacak şekilde suyla tamamlandıktan sonra, on dakika kaynatılır. çam balı ile tatlandırılarak, günde 3 – 4 bardak içilir. Bu su, karaciğer hastalıklarına da şifadır.

çam ağacının faydaları kür ve nasıl tüketilmeli

Romatizma ağrıları için : Bir kavanoz yarıya kadar çam kabuğu, filiz ve yaprak karışımıyla doldurulur. üzerine, karışımı iyice örtecek şekilde zeytinyağı ve çörek otu yağı karışımı ilave edilir. Güneşte 3 hafta bekletildikten sonra, ağrıyan organlar bu yağla ovulur.
Diş ağrısı : Çam kabuğu sirke ile kaynatılıp gargara yapılır.
Balgam söktürücü : Kabukları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Astım : Çam yaprağı sinir otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Bronşit : Çam yaprağı sinir otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
İdrar söktürücü : Çam yaprağı, biberiye ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Yara iyileştirici : Çam kabukları öğütülüp yaraların üzerine ekilir.
Karaciğer ağrısı : Çam yaprakları ve kabukları balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmeye devam edilir.
Verem : Çam havası veremli hastalar için iyidir.
Müzmin öksürük : Çam filizleri kaynatılıp balla tatlandırılarak sıcak olarak içilmeye devam edilir.
Kan temizleyici : Çam filizleri, taze yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

Böbrek kumları : Çam yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Böbrek iltihabı : Çam yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Zayıflama kürü : çam zayıflatırmı Çam yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak ılık olarak aç karnına içilmeye devam edilir.
Ses kısıklığı : Çamın taze filizleri kaynatılıp balla tatlandırılarak sıcak olarak içilir ve gargara yapılır.
Saç bakımı : Terekenin (çam esansı) zeytin yağıyla beraber karıştırılıp saç diplerine sürülür, sabahleyin saçlar yıkanır.
Gastrit : Çam yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Yara : Çam sakızı sürülür.
öksürük ve bronşit tedavisinde ; yarım litre süte 50 gr. çam yaprağı ve sakızı konulup kaynatılır. Günde 3 – 4 bardak içilir.
çam reçinesi, çam sakızının (terebentin) distile edilmesiyle sağlanır. Haricen yakınların terkibine girer.

çam terebentin esansı, çam sakızı (terebentin) veya çam odununun distilasyonu ile elde edilen bir uçucu yağdır. Romatizma hastalıklarında ve veteriner hekimliğinde kullanılır.
çam tomurcuğu : İlkbaharda (şubat – mart), sarı çam (pinus sylvestris) bitkisinin, dal uçlarında meydana gelen 5 – 6 adet taze tomurcuğu, dal ucu ile birlikte kesilerek, gölgelik ve havadar bir yerde, ince bir tabaka halinde serilir ve yavaş yavaş kurutulur. 2 – 3 ay süren bu kurutma işlemi sonunda elde edilen kurumuş çam tomurcukları, solunum yolları hastalıklarında, astım bronşitte kullanılır. Bu tomurcuklar toz haline getirildikten sonra, 200 cc. suya 4 gr. konularak kaynatılır ve içilir. Ayrıca toz haline getirildikten sonra, çam balı ile karıştırılıp macun kıvamına sokularak yenir.
çam ürünleri, çok faydalı ve hiç yan tesiri olmayan bir şifa kaynağıdır. Bu tomurcuklar Anadoluda Toros çamından elde edilir.

One Comment

  1. Davut Ay diyor ki:

    Çam kökünün suyunu içmek faydalı mıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: