çam fıstığının faydaları Google

camfistigi

çam fıstığı hangi hastalıklara etkisi vardır

çam fıstığı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler çam fıstığı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
çam fıstığı pinus pinea çam fıstığı kozalaklarının içinden çıkarılır. Oldukça besleyicidir. Kalori değeri yüksek bir besin olan çam fıstığı, bol miktarda protein ve mineral içerir.

çam fıstığı özellikleri : çamgiller familyasındandır. 15-20 metre boylarında, ama 30 metre kadar enine yayılanları da bulunan, iğne yapraklarını kışın dökmeyen bir ağaçtır. Gençken yuvarlak, yaşlandığında şemsiyemsi tepelidir. Gövde kabuğu kalın ve derin çatlaklı, kırmızımsı gri renklidir, ikili iğne yaprakları 8-15 cm uzunluğundadır. Kırmızımsı esmer renkli olgun kozalakları 8-14 cm boyunda, 10 cm genişliğindedir. içi yenen tohumlar 16-20 mm boyundadır. Anayurdu Akdeniz havzası olan çam fıstığı en geniş dağılımını Türkiye’de gösterir, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde kendiliğinden yetiştiği gibi insan eliyle de yetiştirilir. Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerimizde de yetiştirilir.

Ülkemizde bulunan saf fıstık çamı ormanları 46.490 hektarlık bir yer kaplar. 250 yıl yaşayabilen ağaçların en verimli dönemi 25-80 yaşlarıdır. Olgunlaşan kozalaklar yere düşürülüp güneşli bir yere serilerek kurumaya bırakılır. Sıcakta açılan kozalaklardan kalın kabuklu tohumlar çıkarılır. Biraz ıslatılır ki tohumlar kırılırken iç fıstıklar parçalanmasın. Üzerlerindeki ince zar da çıkarılarak iç fıstıklar kurutulur ve tüketilmeye hazır hale gelir.

çam fıstığının faydaları : Vücuda enerji verir ve vücudu şişmanlatır. Akciğer hastalıklarına, verem ve bronşite karşı faydalıdır. Kan tükürmeye ve öksürüğe iyi gelir. Ruhi sıkıntıyı giderir. Cinsel isteği arttırır. Mesane ve Böbrek iltihaplarına iyi gelir. Kalp hastalıklarında faydalıdır.
çam fıstığı neye iyi gelir : bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Cinsel istekleri artırır, ruhi çöküntüyü giderir. Kalp hastalıklarında da faydalıdır.

çam fıstığı nasıl kullanılır : balla macun yapılıp yenirse vücuda kuvvet verir ve cinsel gücü arttırır. Dövülüp çorbası hazırlanarak içilirse doğumu kolaylaştırır. yer fıstığı ile birlikte yenirse mideyi kuvvetlendirir. Günde 2 çorba kaşığı kadar 25 gramdan fazla yenilmesi zararları ve yan etkileri doğurabilir.

One Comment

  1. orhan polat diyor ki:

    yukarıdaki fotoğraf Fıstık Çamı kozalağından
    elde edilen ürün mü?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: