Çam Sakızının Faydaları Google

camsakizi

Çam Sakızının Sağlıktaki Faydaları

Çam sakızı adındanda anlaşılacağı gibi çam ağaçlarında oluşan sakız ağaç kısmından bal kıvamına benzeyen ayrıca bal rengi olan, acı ve hissedilebilir bir kokuya sahiptir. Çam ağacı sakızının içeriğinde kolofan ve reçine bulunmaktadır. Birçok rahatsızlıklara iyi gelen çam sakızı solunum zorlukları çekenlere şifa olmakta tabiki acı olan tadını göz önüne alınmalıdır. Ayrıca Çam sakızıyla ağdada yapılabilmektedir.

Çam Sakızının Faydaları

Dişler için çam sakızı sakız gibi çiğnendiğinde diş etlerini kuvvetlendirir ayrıca ağız içinde olan zararlı plakları yok etmiş olur. Çam sakızı macun şeklinde ezilerek getirilen kıvam sonrası yaralara sürülerek iltihaplanmayı önler ve yaraların kapanmasını sağlar. Mide hazımsızlığına iyi gelir, mideyi kuvvetlendirir.

Çam Sakızı Nasıl Kullanılır

Çam sakızı gül suyuyla karısım yapılıp göze damlatılır ise göz ağrısını alır.

Çam sakızı, birer çay kaşığı un ve karabiberle karıştırılıp badem yağıyla kaynatıldıktan sonra yumurta akı ile birlikte basura sürülürse, basur memesini düşürmeye yardımcı olur. Çam sakızı nasıl tüketilmeli, adından da anlaşılacağı gibi sakız olarak da çok eskilerden beri kullanılmaktadır.

Çam Sakızının Zararları

Çam sakızı içindeki maddelerden dolayı hamile olanlara tavsiye edilmez.

3 Comments

  1. Ahmet diyor ki:

    Şeker hastalığına iyi gelirim

  2. aer diyor ki:

    Çamsakızı yani çam ağacı reçinesini kullanırken dikkat etmekte fayda var. tok karna kullanıldığında ve çok miktarda yutulduğunda istifra ettiriyor. Tecrübe ile sabittir. aç karna 1 çaykaşığı kadar kullanılabilir veya Kaynatılıp suyu içilmesinin akciğer rahatsızlıklarında daha faydalı olduğu da tecrübe ile sabittir.

  3. adnan diyor ki:

    bronsit hastaligi icin nasil kullanilmali bilen yvarsa yazsin bir arkadasimin hanimi 100 metre bile yurudugunde soluk soluga kaliyor yardimlariniz icin simdiden tsk,ler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: