çavdar mahmuzunun faydaları Google

cavdarmahmuzu

çavdar mahmuzu hangi hastalıklara etkisi vardır

çavdar mahmuzu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler çavdar mahmuzu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
çavdar mahmuzu claviceps purpurea Çavdar ve ona benzeyen bitkilerin çiçeklerinde üreyen parazit bir mantarın kışı geçirmek üzere aldığı mukavemet şeklidir. 10-35 milimetre uzunluğunda, 2-5 milimete genişliğindedir.

Dışı siyahımsı-mor; içi pempemsi veya morumsu beyaz renktedir. Tadı yoktur. İçinde ergotin denilen zehirli bir madde vardır. Ev ilaçlarında kullanılmamalıdır.

çavdar mahmuzu özellikleri

Claviceps purpurea Çavdar başta olmak üzere tahıllarda parazit olarak yaşayan bir mantar türüdür. İçerdiği zehirli alkaloidler ergot alkaloidleri zihin bulanıklığına, görme bozukluğuna ve hatta ölümlere neden olabilir.

çavdar mahmuzunun faydaları

Damarları daraltıcı etkisi ile kanamaları durdurmakta etkilidir. Kanama durdurucu etkisi özellikle doğum sonrası kanamaları durdurmak için faydalıdır.

çavdar mahmuzu nasıl kullanılır

Çavdar Mahmuzu Özütü ilaç yapımında, uzmanlar tarafından kullanılır. kurutulup toz haline getirilmiş çavdar mahmuzu kanamayı durdurmak için yaranın üzerine sürülür.

çavdar mahmuzu zararları ve yan etkileri

Zehirli olduğu için evde kullanılmamalıdır. Dahilen kullanımı bulantı, kusma, uyuşukluk, zihin bulanıklığı gibi yan etkilere neden olabileceği için tercih edilmez. Zehirlenme el ve aylaklarda kangrene ve yüksek dozlarda ise ölüme sebep olabilir.

One Comment

  1. serdar diyor ki:

    bilmediğimiz bitkileri bu siteden öğreniyoruz site sahibine teşekkürler emeğine sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: