çemen otunun faydaları Google

cemenotu

çemen otu hangi hastalıklara etkisi vardır

çemen bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar çemen otu çimen Baklagiller familyasından sarımsı beyaz çiçekli 20-40 santimetre boyunda, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Tohumlarında, müsilaj, uçucu ve sabit yağ, trigonellin vardır. şifalı bitkiler çemen otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

çemen otu özellikleri : Trigonella foenum-graecum Sarıya yakın beyaz renkte çiçekler açan, meyveleri fasulyeye benzeyen, 35-40 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Boyotu olarak da bilinen Çemen Otunun tohumlarından Çemen baharatı elde edilir. İçerisinde sabit ve uçucu yağ, kolin, saponin, diosgenin, müsilaj ve alkaloitler bulunur.

çemen otunun faydaları : Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Vücuda kuvvet ve rahatlık verir. Kansızlık, gelişim bozukluğu ve şeker hastalığında faydalıdır. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Cesaret verici olarak da kullanılır. Saçları besler ve saç çıkmasını arttırır. Sivilcelere ve romatizmaya karşı da etkilidir. Anne sütünü arttırır. Adet dönemi şikayetlerini azaltır.
çemen otu neye iyi gelir : Balgam söktürür. Göğsü yumuşatır. Vücuda rahatlık verir. Şehvet artırır. çemen otu boy uzatmak içinde kullanılır.

çemen otu nasıl kullanılır : çemen otunun tohumları kurutulup toz halinde ya da lapa yapılarak tüketilmeli. Ayrıca, yağı çıkarılır. Çemen, et yemeklerinde, çorba ve soslarda da yaygın olarak kullanılan bir baharattır. Çemen yağı saçlara sürülürse saçları besler. Çemen kaynatılıp suyu doğum yapan kadınlara içirilirse doğumu kolaylaştırır. Sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.

çemen yağı : Müsilaj, saponin, trigonellin alkoloidi, diosgenin, kolin ve fitestorol içerir.
çemen yağının faydaları : Metabolizmayı kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. İştahı açar. Balgam söktürücüdür. Kan şekerini ve kolestrolü düşürür. Ağrı kesicidir. Vajinal yaraları tedavi eder. Romatizma, siyatik ve gut gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.

çemen yağı nasıl kullanılır : Çemen yağı mersin yaprağının suyuna karıştırılır. Saçlar bununla ovulursa saçları besler, parlatır ve dökülmesini önler. Çemen yağı gül yağı ile karıştırılıp soğuktan meydana gelen baş ağrısında başa sürüldüğünde ağrıyı keser. Tırnak spazmına ve ateş yanığına sürülürse iyi gelir, vücuda sürülürse her türlü kokuyu giderir. Selülitte, sivilcelerde, romatizma ve gut hastalığında faydalıdır. Romatizma, gut, siyatikte, iltihap ve çıbanlar için. Çemen tozu lapa haline getirilir, bir tülbent arasına konulup hastalıklı bölgeye bağlanır. Sivilcelerde dahilen kullanıldığı şekilde hazırlanır sivilcelere pansuman yapılır. Günde 1 defa 1 tatlı kaşığı bala damlatılarak tüketilmeli.

çemen yağı nasıl yapılır : Üç avuç çemen otu, bir tutam çörek otu zeytinyağı ile birlikte ezilip iyice karıştırıldıktan sonra üzerine kaynar su dökülür. Su üzerine çıkan yağlar, kaşıkla alınarak bir şişeye doldurulur. Şişenin içine bir kaç badem atılıp iki gün bekletil­dikten sonra süzülerek çemen yağı elde edilir.

çemen otu boy uzatırmı : 1 tatlı kaşığı toz çemen otu (boyotu), 1 çay kaşığı toz karabiber, Sızma zeytinyağı
çemen otu boy uzatma : Bir miktar zeytinyağına çemen otu ve karabiberi karıştırdıktan sonra 5 gün bekletin Elde ettiğiniz yağ ile çocuğunuzun eklem yerlerine, dizlerine, dirseklerine, topuklarına sürerek masaj yapın.

çemen otu zararları ve yan etkileri : çemen otu şifalı bitkisinin küçük sevimsiz yan etkileri olabilmektedir. Aşırı kullanıma devam edilirse mide rahatsızlıkları baş gösterebilir. Bu etki daha da devam ederse, kötüleşirse yada kendinizde normal durumdan farklı bir semptom hissederseniz derhal doktorunuza başvurun. sıvı preparatları şeker veya alkol içerebilir. Şayet kullanıcıda şeker hastalığı yada karaciğer problemleri varsa dikkat edilmesi tavsiye edilir. Çemen otu şifalı bitkisinin gebelikte kullanımı önerilmez. Emzikli anne iseniz gene emzirme öncesi bir doktor tavsiyesi alınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: