centiyanenin faydaları Google

centiyane

centiyane otu hangi hastalıklara etkisi vardır

centiyane bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler centiyane bitkisi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir centiyane : LCentiyana, Yilanotu, Esekturpu, Gentina lutea, Gentina radix Doğu Karadeniz Bölgesi ve uludağ’da yetişen, 1 metre kadar yüksekliğinde, geniş yapraklı, kalın köklü bir bitkidir. centiyane Kökü acıdır. İçi sarı, dışı esmerdir. Kökü şifalıdır. Sarı ve mavi türü vardır.

centiyane özellikleri

Gentiana lutea centiyane çiçeği Sarı renkte çiçekler açan, 50 cm ile 140 cm arasında değişen boylarda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yılan Otu olarak da bilinen Centiyane bitkisinin kökü kalın ve acıdır. İçerisinde acı madde, pektin, tanen, çeşitli alkaloitler, yağ ve şeker bulunur.

centiyanenin faydaları

İştah açar. Mide ve tükürük salgılarını arttırır ve hazmı kolaylaştırır. Mide şikayetlerini azaltır. İdrar söktürür. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kas kramplarını çözer. Ateş düşürücüdür. Kansızlıkta faydalıdır. Vücuda kuvvet verir. Gut, alkolizm, sıtma, hipokondri ve bağırsak solucanlarına karşı da faydalıdır.

centiyane neye iyi gelir

İştah artırır, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Vücuda kuvvet verir. Mide zafiyeti ve ekşimelerini giderir. Kansızlıkta da faydalıdır.

centiyane nasıl kullanılır

Centiyane bitkisinin kökleri suda kaynatılıp çay olarak tüketilebileceği gibi haricen yaralara pansuman olarak da kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: