cezayir menekşesinin faydaları Google

cezayir-meneksesi

cezayir menekşesi hangi hastalıklara etkisi vardır

cezayir menekşesi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler cezayir menekşesi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir.

cezayir menekşesi özellikleri

Vinca minor Kendine özgü mavi, açık mor renkli çiçekleri olan ve yıl boyu yeşil kalan, 30 – 40 cm boylarında bir bitkidir. Sayısı 40 aşan çeşitli alkaloitler, tanen, glikozit ve organik asit içerir.

cezayir menekşesinin faydaları

Beyne giden kan miktarını arttırarak hafıza bozukluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat eksikliği gibi şikayetleri azaltır. Hafızayı güçlendirir. Kansere karşı da koruyucu etkilere sahiptir.

İştah açıcı ve mikrop öldürücüdür. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Damarları genişleterek yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Aşırı aybaşı kanamalarını engeller. İdrar söktürür.

cezayir menekşesi nasıl kullanılır

Kuru yaprakları suda kaynatılarak hazırlanan çayı içilebileceği gibi haricen mikrop öldürücü etkisinden dolayı yaralara pansuman yapmak için de tüketilmeli. Cezayir Menekşesinin bahçelerde süs bitkisi olarak kullanımı da oldukça yaygındır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: