çiğdem çiçeğinin faydaları Google

cigdemotu

çiğdem otu hangi hastalıklara etkisi vardır

çiğdem bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar çiğdem çiçeği Colchicum autumnale Pek çok çeşidi bulunan ve farklı renklerde çiçekler açan zehirli bir bitki olan çiğdem daha çok nemli yerlerde yetişir. İçerisinde tıbbi yararlarının yanında zehirli olan bazı alkaloitler bulunur.

Ayrıca, sabit yağ, tanen ve şeker içerir. şifalı bitkiler çiğdem çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

çiğdem çiçeği özellikleri

mahmurçiçeği Zambakgiller familyasından türlü renklerde çiçekler açan zehirli bir kır bitkisidir. Çiçekleri Ağustos-Eylül aylarında açar. Rengi sincabidir. Hekimlikte soğan kısmı, çiçekleri ve tohumu kullanılır. Etkili maddesi “colcihine alkoloidi”dir. Birçok çeşidi vardır.

çiğdem çiçeğinin faydaları

İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Terleticidir. Gut hastalığında oluşan ağrıları dindirmekte etkilidir. Haricen ağrıları kesici olarak faydalıdır.

çiğdem çiçeği nasıl kullanılır

Çiçekleri, tohumu ve soğanı kullanılır. Tarımda bitki verimini arttırmak için kullanılır. Ayrıca, uzun süreli kullanım B12 vitamini eksikliğine neden olabilmektedir.

çiğdem çiçeği zararları ve yan etkileri

Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli olunmalıdır. Başlıca zehirlenme belirtileri kanlı ishal, kusma, karın ağrısı sayılabilir. Belli bir dozun üzerinde ölümcüldür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: