Çiriş Otunun Faydaları Google

cirisotu

Çiriş Otu Hangi Hastalıklara Etkilidir.

Çiriş otu bitkisinin faydaları, bitkinin kullanılan bölümlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Çirişotu bitkisinin kökünde bulunan yumrulardan çiriş otu yemeği yapılır. Sebze yemeği veya diğer yemeklere çeşni olarak tüketilebildiği gibi 2 bardak suya 30 – 40 gr. Çiriş otu bitkisi konularak kaynatılır ve balla tatlandırılıp günde 3 defa yemeklerden önce içilerek tüketilir.

Çirişotu bitkisinin faydalarından biri olan saç kıran hastalığını tedavi edici etkisi mükemmel sonuçlar vermektedir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı kesmesi de vajinal rahatsızlıklara iyi geldiğinin bir kanıtıdır. İdrar söktürmesi nedeniyle erkek ve kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarını da önlemektedir.

Diğer adı ise sarızambak bitkisi olan çiriş otu bitkisinin faydaları arasında bulunan memeli basuru tedavi etmesi nedeniyle oldukça sık kullanılmaktadır. Halk arasında adet kanını söktürmesi için de kullanıldığı bilinen çirişotu bitkisinin faydaları aşağıda sıralanmıştır.

Çiriş Otunun Faydaları

Basur : hemoroid Çiriş otu kaynatılıp basur memelerine sürülür. Balla tatlandırılarak aç karnına içilir.
Romatizma : Çiriş otu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Adet söktürücü : Çiriş otu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
İdrar söktürücü : Çiriş otu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Saçkıran : Çiriş otu sirke ile kaynatılıp saçlar sık sık yıkanır.
Süt arttırıcı : Çiriş otu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
Egzama : Çiriş otu kaynatılıp kaşınan yerlere pansuman yapılır.
Sivilce : Çiriş otu kaynatılıp kaşınan yerlere pansuman yapılır.
Çıban : Çiriş otu kaynatılıp kaşınan yerlere pansuman yapılır.

Çiriş Otu Nasıl Kullanılır

Çiriş bitkisi kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Memeli basuru tedavi eder. Mafsal ağrılarını dindirir, ayrıca idrar söktürücü etki gösterir. Kadınlariçin adet kanı söktürdüğünden rahatlatıcı yönü vardır. Saçkıran tedavisinde de kullanılır.

Çiriş Otu Çayı : 2 bardak suya 30-40 gr. çiriş bitkisi konularak kaynatılıp balla tatlandırılıp günde 3 defa yemeklerden önce içirilir.

Çiriş Otu Zararları

Çiriş Otu Normalde bir yan tesiri yoktur. Sanayide kullanılmıştır. İspirto imalatı, ayakkabı yapıştırıcısı (tutkal). Hayvan sütü arttırmada kullanılır.

One Comment

  1. ülserli diyor ki:

    çiriş kökünün diğer bir özelliği mükemmel yara kapatıcıdır.
    dağda bayırda biryeriniz kesilse çirişin kökünü çıkartıp keserek yaranıza koyun. kantaron yağından kudret narından falan çok çok daha harika yara kapatıcıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: