Civan Perçeminin Faydaları Google

civanpercemi

Civan Perçemi Otunun Faydaları

Civan perçemi otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler civan perçemi bitkisi nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir civan perçemi : Civan Perçemi’ nin yörelere göre değişik, halk arasında değişik anılan birden çok adı bulunur. Bu adlarından bazıları şöyledir; kandil çiçeği, Akbaşlı, Bin bir yaprak otu, Barsaman otudur. Civan Perçemi uzun yıllar dayanan otsu bitkilerdendir. Boyu 1 metreyi bulabilir, kimi zaman daha da uzayabilir. Bahar mevsiminde kahverengi köklerinden ilk olarak rozet şeklinde yaprakları daha sonrada daire şeklinde olan içinde özü bulunan, sağlam dik uzayan sapları çıkar, üzerleri yetiştiği yükseklik ile orantılı az kıllı ya da çok kıllı olur. Çiçeğinin rengi genellikle beyaz yada pembedir. Mayıs ayından Ekim ayına kadar açarlar. Bir arada iken şemsiyeye benzer görünümleri vardır. Tohumları ise uzu, gümüşümsü gri olur.

Civan Perçemi Otunun Özellikleri : Achillea millefolium yaraotu Bileşikgillerden; çeşitli türleri olan bir kır bitkisidir. Kuru topraklarda, yol kenarında yetişir. Yaprakları uzun ve parçalıdır. civan perçemi çiçeği Çiçekleri beyaz ve pembedir. Kandil şeklinde gruplaşmıştır. Kokusu çok güzeldir. Hekimlikte dal, yaprak ve çiçekleri kullanılır. İçinde Achillein denilen acı bir madde vardır. Genellikle kurak topraklarda tarla ve yol kenarlarında yetişen, pembe ve beyaz renkte çiçekler, açan güzel kokulu bir bitkidir. Uçucu yağ, çeşitli alkaloitler ve flavonoitler ile salisilik asit içerir. Civan perçemi hangi hastalıklara etkisi vardır

Civan Perçeminin Faydaları : civanperçemi bitkisinin faydaları Vücuda kuvvet ve zindelik verir. İştah açar. Uyarıcıdır, sinirleri kuvvetlendirir. İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Göğsü yumuşatır ve balgamı söker. Adet söktürücü özelliği ile adet dönemi ağrılı ve gergin geçen bayanlar için faydalıdır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte faydalıdır. Mide hastalıklarına ve kansızlığa iyi gelir. Basur memelerine karşı faydalıdır. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Hazımsızlığı ve kansızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Sinirleri ve vücudu kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser. Basur memelerini tedavi eder. Kızamık, boğmaca, raşitizm, albasması, aybaşı gecikmesi ve kemik hastalıklarında faydalıdır. İdrar söktürür. Yaraları iyileştirir.

Civanperçemi Neye iyi Gelir : Adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun, menopoz dönemindeki veya sonrasında olgun bir kadın olsun, tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemlidir. civanperçemi adet söktürücü bazı genç kızların ve yetişkin kadınların adet dönemlerindeki, genellikle sırt ağrıları ve göğüslerin aşırı duyarlılığı ile bağıntılı ağrılara karşı kullanılır. Civanperçemi, akla gelebilecek tüm konularda, dölyatağını (rahim) en iyi biçimde etkiler. Yumurtalık iltihaplanmasında 3-4 haftalık bir kür şeklinde yapılan, civanperçemi oturma banyolarının daha ilkinde ağrılar azalmaya başlar ve iltihap yavaş yavaş gerilemeye başlar. civanperçemi adet düzensizliği Bu banyolar aynı zamanda, dölyatağı (rahim) akıntılarında ve genç kızlarda görülen beyaz akıntıya da etkili olabilir. Bu durumlarda ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayı da içmek gerekir. Adet kanamaları bir türlü başlamayan genç kızlar da bu kürü uygulayabilirler. Rahatsız edici vajinal kaşıntılar, bitkinin kaynama suyu ile yapılan yıkama ve oturma banyoları sayesinde yok olabilirler. Miyomlar da (Kas yapılı urlar), doktor kontrolünün olumlu bir sonuç vermesine kadar, uzunca bir süre her gün civanperçemi oturma banyoları alındığında iyileşebilirler. Menopoz döneminde de kadınlar sık sık civanperçemi çayını anımsamalıdırlar. Bu durumda, iç huzursuzluğu ve daha başka rahatsızlıklarla karşılaşmayacaklardır. Civanperçeminin en iyi biçimde ve doğrudan kemik iliğini etkilediğini ve orada kan üretimini düzene soktuğunu (kan yapıcı) özellikle belirtmek gerekir. Bu gücü sayesinde bitki, kemik iliği hastalıklarında, çay kürleri, banyolar ve tentür kullanımı yolu ile yardımcı olabilir. Mide kanamalarında ve basur (hemoroid) kanamalarında olduğu kadar, mide basıncı ve mide yanmalarına karşı bitki çayı çok kısa sürede başarı sağlayabilir. Soğuk algınlıklarında, sırt veya romatizma ağrılarında bitki çayı elden geldiğince sıcak olarak içilmelidir. Bitki çayı böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur, iştahsızlığı giderir, gazları ve mide kramplarını, karaciğer düzensizliklerini, mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyileştirmeye yardım eder ve bağırsak beze çalışmalarını düzenleyerek, dışkılamayı kolaylaştırır. Kan dolaşımına ve damar kramplarına karşı çok etkili olduğu için bitki çayını koroner yetmezliğinde de önerilebilir. Yüzeysel damarları genişletebilme özelliği sayesinde, yüksek kan basıncına (hipertansiyon) karşı başarıyla kullanılabilir. Düzenli olarak içilen bitki çayı ile migren hafifletilebilir. Üriner sistem üzerindeki antiseptik etkisi sayesinde, idrar kesesi iltihabına karşı önerilmektedir. Yüksek tansiyon ile bağlantılı tromboz (damarda veya kalpte kanın pıhtılaşması) ‘ da önemli bir yardımcı olarak bilinir. Civanperçemi çiçeklerinden, basura karşı etkili bir merhem hazırlanabilir.

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır : civan perçemi yapraklı ve çiçekli dalları henüz tam olarak açılmamışken toplanır ve gölgede kurutulduktan sonra tüketilmeli. Çiçekleri kaynatılıp civanperçemi çayı yapılabilir.

Civan Perçemi Çayının Faydaları : Adet kanamalarında, menopoz döneminde, yumurtalık iltihaplarında, rahim akıntılarında, sırt ağrılarında etkilidir Kan yapıcıdır Mide ve bağırsak kesesi rahatsızlıklarında etkilidir En popüler kan dindirici bitkilerden biridir, Mide ağrılarında, mayasıl, ülser, gastrit vs hastalıklarda mide ve basur kanamalarında, ayrıca yara ve burun kanamalarında kullanılır

Civan Perçemi Çayı Nasıl Yapılır : civan perçemi çayı tarifi Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki veya 2-3 adet çiçekli sap, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 10 dakika demlendikten sonra süzülür ve hazırlanır. Aksi belirlilmedikçe günde 3 su bardağı çay aç karnına veya öğün aralarında bu kür içilir.

Civan Perçemi Tentürü : Çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince kıyılır. Geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur ve kaliteli bir konyak, bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir. Şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir, arada bir çalkalanır ve süre sonunda süzülür.

Civan Perçemi Merhemi Hazırlanışı : 100 gr tuzsuz tereyağı veya içyağı tavada iyice kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır, çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek, üstü kapalı bir biçimde serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur. Buzdolabında saklanmalıdır

Civan Perçemi Banyosu Nasıl Yapılır : iki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek, banyo suyuna eklenir.

Civan Perçemi Zararları ve Yan Etkileri : Kimi bünyelerde alerji yapabilir, Vücutta deri döküntüleri oluşabilir. Alerji sebepleri kokusundan, çayından ya da suyundan dolayı olabilir yada bitkinin direkt vücutla temasından gerçekleşebilir. Genelde tavsiyenin dışında aşırı ölçülerde kullanılmadığı sürece Civan Perçeminin bir yan tesirine rastlanmamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: