çoban çantasının faydaları Google

cobancantasi

çoban çantası hangi hastalıklara etkisi vardır

çoban çantası otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler çoban çantası nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
çoban çantası çobankesesi Turpgillerden, bir çeşit yaban bitkisidir. Meyveleri, torbaya benzer. Yaprakları rozet şeklinde olup, demet görünümündedir. çoban çantası Çiçekleri beyazdır. Yaz aylarında toplanıp, kurutulur.

çoban çantası özellikleri : Capsella bursa-pastoris 40 cm boylarında, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir. Tanen, saponin, çeşitli flavonlar, organik asitler, reçine, potasyum ve uçucu yağ içerir.

çoban çantasının faydaları : Damarları daraltarak kanamayı durdurucu etkisi iç ve dış kanamaları durdurmakta oldukça faydalı olan Çoban Çantası yaralardaki, burun, mide, bağırsaklardaki kanamaları durdurmaya yardımcı olmasının yanında aşırı gelen adet kanamalarını da azaltıcı etkiye sahiptir. Basur kanamalarında da oturma banyosu iyi gelir. Varis, karaciğer ve damar şişliklerinde oldukça faydalıdır. İdrar arttırıcıdır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek ve düşük tansiyon şikayetlerinde faydalıdır. Kas gevşekliğine karşı etkilidir.
çoban çantası neye iyi gelir : Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Ağrıları giderip, vücuda rahatlık verir. Burun kanamalarını durdurur.

çoban çantası nasıl kullanılır : Bitkinin çoban çantası kökleri dışındaki kısmı, çoban çantası çiçekleri ile birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatmak suretiyle çoban çantası çayı hazırlanarak kullanılabileceği gibi çiğ olarak ya da pişirilerek de tüketilmeli. Tıbbi amaçla daha çok çoban çantası çay olarak tüketilir.

çoban çantası zararları ve yan etkileri : Gebelik veya hamilelik sürecinde kullanılması sakıncalı olabilir

One Comment

  1. hadise diyor ki:

    çoban çantası çayı olarak tüketilmesi adet kanamalarımı azaltıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: