çoban çökerten otunun faydaları Google

coban-cokerten

çoban çökerten otu hangi hastalıklara etkisi vardır

çoban çökerten otunun faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar çoban çökerten bitkisi anavatanı Güney Afrika’dır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmekte olan çok yıllık bir bitkidir. Girintili çıkıntılı yaprakları vardır, çobançökerten çiçekleri açık pembe, koyu pembe ve ya beyazdır. Genel olarak süs bitkisi olarak kullanılır. şifalı bitkiler çoban çökerten otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir

çoban çökerten otu özellikleri

Avustralya kökenli olan bu bitkinin bazı türleri Asya, Afrika ve Amerika’da da yetişmektedir. Tek yıllık yabani bir bitkidir. Yere yatık olarak büyür ve sarı çiçekleri vardır. carboline saponin, steroidal saponinler bitkiden değişik yöntemlerle ayrıştırılrak elde edilen bitki karışımlarında standart hale getirilir. köklerinde azot, sabit yağlar, alkaloit, resin; sap ve gövdesinde fructose, sucrose, nişasta, çoban çökerten meyvelerinde protein, yağ, diastase, glikosid resin bulunur.

çoban çökerten otu diger isimleri

Demir dikeni, çakır dikeni, deve çökerten, çarık dikeni de denir.

çoban çökerten otunun faydaları

Erkeklerde antrapoz belirtilerini azaltan, Erkeklerde testesteronu arttıran, dengeleyici ve normal seviyesini koruyan, Erkeklerde sperm sayısı miktarı ve haraketliliğini artırıan, Şeker ve damar tıkanıklığında etkili, Böbrek çalıştırır ve taş düşüren, İdarar söktüren, Cinsel güç arttıran, Vücüt direncini arttıran, Yüksek tansiyonu normal seviyeye çeken, Kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı kullanılan özelliği vardır

çoban çökerten otu nasıl kullanılır

Çoban çökertenin 30-60 günlük kullanımı tavsiye edilir, Kurutulmuş çoban çökerten yaprağı ve çoban çökerten çiçeği karışımlarından bir tutam alınır üzerine 1 su bardağı kaynamış su atılır. 10 dk demlendirilir. Suzulerek çoban çökerten çayı hazırlanır ve içilir.

çoban çökerten otu zararları ve yan etkileri

Tansiyonu düşük olanlar kullanmamalıdır çok güçlü tansiyon düşürücü etkisi vardır.

7 Comments

 1. HİKMET GÖKAY diyor ki:

  sayfanızdan çokfaydalandımdahada geliştirmeniz ümidiyle saygılar sunarım

 2. mehmet koca diyor ki:

  Verikosal ameliyatı oldum cocugumuz olmadığı için sperim ve hareketlilik canlılık az bunun için ne yapmalıyım

 3. Leyla Tus diyor ki:

  Demir dikeni kapsülü üretmiştir evli çiftlerin erkeklerinin yaşadığı sperm azlığı ve kalite düşüklüğü problemlerinde çok iyi sonuçlar alınmıştır.

 4. Şenol diyor ki:

  sayfanızı beğeniyorum vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler

 5. Muddalip ercan diyor ki:

  Prostat ameliyatı oldum 3 ay oldu enfeksiyon kaptım tedavim bitti şu an iyiyim cok az sertleşme oluyor coban hoplatan otu iyi gelirmi.

 6. Selimaksoy9 diyor ki:

  Güzel bir hizmet tşkler

 7. mustafa geze diyor ki:

  günümüz insanları modern tıpla tanıştığı için gerçek tıptan uzaklaştırılmış ve kocakarı ilaçları diye insanların beyinlerini yıkamışlardır. Bilmezler ki yaradan insanoğlunu ve canlıları yaratırken bütün dertlerine şifa olacak bitkileri de doğada yaratmıştır. İnsanlara bu bitki türlerinin nasıl işe yaradığını anlattığınız için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: