çoban püskülünün faydaları Google

cobanpuskulu

çoban püskülü hastalıklara etkisi vardır

çoban püskülü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler çoban püskülü nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
çoban püskülü Kuvvetli kış rüzgarından ve doğrudan güneşten korunmasını gerekir. Çobanpüskülünün kökleri yüzeyseldir. Bitki üzerinde bulunan meyveleriyle yani tohumla üretilebilir. Ayrıca çelikle de çoğaltmanız mümkündür. En kolay yol, alacağınız fideyi doğrudan bahçenize dikmektir. Meyve üretimi için dişi ve erkek ağaçların yana yana dikilmesi gerekir.

Bitki, tozlaşma olmadan meyve verirse meyveler küçük ve kısa ömürlü olur. Çobanpüskülü Çiçekleri Nisan – mayıs aylarında küçük, kokulu beyaz çiçekler açar. Çiçeklerin bazıları erkek, bazıları dişidir. Dişi çiçek açan bitkilerde, eylül – ocak aylarında küçük, kırmızı meyveler görülür. çoban püskülü yaprakları Yapraklarının üst yüzü koyu, alt yüzü açık yeşil, derimsi ve parlaktır.

çoban püskülü özellikleri : çoban püskülü Çobanpüskülügiller Aquifoliaceae ailesindendir. Dekoratif bir ağaçtır. Yaprakları dikenlidir. Yaklaşık 300 türü vardır. Parlak kırmızı meyveleri vardır. Geçirgen ve nemli toprakları sever. Humusça zengin, kumlu topraklar onun için idealdir.

Alkali topraklar genellikle sararmaya sebebbiyet verir. Her dem yeşil bir çalıdır. Güneşi sever, hafif gölgeyede itiraz etmez. Sıcağa dayanıklıdır. Budamayı, şekil vermek için yapabilirsiniz. Eksi 15 dereceye kadar dayanır. Soğuk bölgelerde toprak donmadan önce toprağın nemli olmasını sağlayın. Böylece kış soğuğunun zararını en aza indirebilirsiniz.

çoban püskülünün faydaları : Ateşi düşürür, terletir ve vücuda rahatlık verir.

çoban püskülü nasıl kullanılır : hekimlikte yaprakları kullanılan bir bitkidir. 300 kadar türü vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: