çoban üzümünün faydaları Google

cobanuzumu

çoban üzümü hastalıklara etkisi vardır

çoban üzümü ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler çoban üzümü nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
çoban üzümü Fundagiller familyasındandır. Yaban mersini de denir. ormanlık alanlarda yetişen, kışın yapraklarını döken bir çalıdır. Bitkinin dalları, 1-3 cm uzunluk ve 1-2 cm genişlikteki kenarları dişli, yumurtamsı, küçük yapraklarla donanmıştır. Küçük çiçekleri soluk yeşilimsi-pembedir; bunlar yerlerini, temmuz-ağustos aylarında, olgunlaşan, bezelye biçimindeki koyu kırmızı meyvelere bırakırlar. Türkiye’de en çok Kuzey Anadolu dağlarında bulunur.

çoban üzümü özellikleri : Vaccinium myrtillus Yeşilimsi renklerde çiçekler açan, meyveleri koyu kırmızı olan, ortalama 30 cm boyunda bir bitkidir. Meyvesi çeşitli meyve asitleri, A ve C vitaminleri ile pektin, tanen, şekerler ve boya maddesi içerir. Yaprakları ise tanen, arbutin ve hydrochinon barındırır. Meyvelerin bileşiminde pektin, tanen, asitler, şekerler, myrtillin adlı mavi boyar madde, A ve C vitaminleri; yapraklarda tanen, arbutin ve hydrochinon bulunur.

çoban üzümünün faydaları : Kan şekerini düşürücü etkisi ile şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Vücuda kuvvet verir. Mikrop öldürücüdür. İshal ve dizanteriyi kesmekte etkilidir. Kılcal damarları güçlendirir.
çoban üzümü neye iyi gelir : ishalde bulantıya yol açmadığı için oldukça değerlidir. Haşlama ya da kaynatma yoluyla elde edilen sıvının gargara yapılması ağız ve boğazın mikroplardan arınmasını sağlar. Aynı sıvı yaraların üzerine de sürülür.

çoban üzümü nasıl kullanılır : Meyveleri yenebileceği gibi yaprakları kaynatılarak çayı hazırlanabilir. Çobanüzümünün meyveleri ve yaprakları güçlendirici, ishal kesici, dışardan hafif mikrop öldürücü, kan şekerini düşürücü özelliklerinden dolayı ilaç olarak da kullanılır. Çoban Üzümü meyvelerinden pasta, reçel, şerbet, şurup, içki yapılır.
çoban üzümü nasıl tüketilmeli : Kan şekerini düşürmek için bir çay kaşığı çobanüzümü meyvesi 1 bardak suda kaynatılır ve tamamı günde bir defada tüketilmeli.

çoban üzümü çayı : nasıl yapılır 1 litre (5 bardak) kaynar suya 50 gram kurutulmuş yaprak konup, 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp günde 3 kez birer bardak ve tatlandırılmadan içilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: