Çocuk Felci için Ne Yapılabilir? Google

cocuk-felci

ÇOCUK FELCİ İÇİN NE YAPILABİLİR?

Yazının başında da görüldüğü gibi çocuk felci için ne yapılabilir? İnsanlığın var olma süreci kadar geçmişe sahip olan bu hastalık, sinir hücrelerine zarar veren çocuk felci virüsünün vücuda yayılması ile başlamaktadır. Hastalık, bulaşıcı olup 5 yaş altı çocuklar da sıklıkla görülmektedir. Zaman zaman daha büyük yaşta ki çocuklar da görülse de nadiren yetişkinlerde de görülme olasılığı bulunmaktadır.

Hastalık, dışkı yolu ile mikrobun yiyecek veya içeceklere bulaşması ile başlamaktadır.

Özellikle yaz ve sonbahar da görülen bu hastalık; Lağım sularının gıdalara bulaşması, sineklerin taşıdığı mikroplar sebep olduğu gibi iyi yıkanmamış eller de önemli rol oynamaktadır.

Üç farklı tipi olan çocuk felci virüsü bağırsak yolu ile başlayarak vücudun diğer organlarına sıçramaktadır. Nezle gibi belirtiler verip ateş, boğaz da ağrı, kusma yaşanmakta ve omuriliğe kadar ilerleyebilmekte bu neden ile de kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

bu yüzden korkulan bir hastalık olup bazen de bu virüsler beyindeki sinir hücrelerini tahrip ederek solunum yetmezliği hatta ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Aşı en etkili yöntem olup iğne olarak yapılabilmekte veya şurup ve tablet olarak ağız yolundan verilebilmektedir. Çocuk felcinin kesin tedavisi olmayıp kişi de kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. 

Kişi dinlendirilmeli ve sıvı takviyesi ile ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. Ülkemiz için azalan çocuk felci tehdidi günümüz de en çok Afganistan, Pakistan ve Nijerya da yaşanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: