çöpi çini faydaları Google

copicini

çöpi çini hastalıklara etkisi vardır

çöpi çini çin saparnası ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler çöpi çini nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
çöpi çini smilax çin saparnası Çinde ve Hindistan’da yetişen Smilax China adlı bitkinin köklerinden ve dış kabuklarından ayrılmış risomudur.

çöpi çini özellikleri

Pakistan, Çin ve Hindistan dolaylarında sıkça rastlanan bu bitkinin kök ve kabuklarından faydalanılır. Kökü boğumlu, gövdesi içi kırmızıdır

çöpi çini Faydaları

Soğuk algınlıklarına şifa verir. Tıkanıklıkları açar. Frengi hastalığını giderir. Terletici özelliği vardır. Müzmin sıtmalara faydalıdır. Mafsal ağrılarını ve mide hastalıklarını giderir, Göz ağrılarını iyileştirir. Cüzzam ve istiskaya faydalıdır. Ateşi düşürür, vücuda rahatlık verir. Ciğerlere, arka sancılarına ve daha birçok hastalığı tedavi edici özelliklere sahiptir.

çöpi çini nasıl kullanılır

sedef hastalığı, ekzema, cerahatli ve iltihaplı yaralar, siğil, çıban, nörodermatoz, eklem romatizması, nikris, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı ve kanı temizleyici olarak kullanılır. İki tatlı kaşığı ince kıyılmış saparna kökü demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edildikten sonra 5-10 dk ateşte tutulur demlenmeye bıraktıktan sonra süzülerek çöpi çini çayı içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: