çöpleme otunun faydaları Google

copleme

çöpleme otu hangi hastalıklara etkisi vardır

çöpleme bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler çöpleme otu nedir hangi hastalığa faydalıdır nelere iyi gelir hastalık tedavi edici rahatsızlıklarda ne işe yarar iyileştirici özellikleri nelerdir
çöpleme otu özellikleri : (Veratrum album) Yeşile yakın beyaz renkte çiçekler açan, 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Zehirli alkaloitler, reçine, nişasta, şeker ve çeşitli maddeler içerir.
diğer isimleri : akçöpleme, beyaz çöpleme, beyaz harbak, dokuztepeli, harbak ebyaz, kunduz kökü, kökenfiye, suut kökü.

çöpleme otunun faydaları : Aksırtıcı özelliği ile burun tıkanıklıklarını açmakta etkilidir. Damarları genişletici ve kalbi yavaşlatıcı etkileri ile tansiyonu düşürür. Kusmaya neden olabilir. Uyuz, sedef, sivilce gibi deri hastalıklarında faydalı olabilir.

çöpleme otu nasıl kullanılır : Toprak altında kalan kısımlar toplanıp temizlendikten sonra kurutulur ve toz haline getirilip kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanımı terk edilmiştir. Lapa haline getirilip haricen deri hastalıklarına karşı tüketilmeli. Başlıca zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, kas krampları, nefes darlığı olarak ortaya çıkar. Beyaz Çöpleme, bitkinin zehirli maddesinin vücuda girmesinden 3 ila 12 saat arasında ölüme neden olabilecek kadar zehirli bir bitkidir. Bu nedenle dahilen kullanılmamalıdır.

çöpleme zararları ve yan etkisi : Bütün bitki zehirlidir. İnsanlarda zehirlenme nadir görülür. Bu da kökünün ilaç olarak kullanılması sırasında, tıbbi miktarın üstündeki miktarlarda drog alınmasına bağlıdır. Öldürücü doz 1-2 gr arasında değişmektedir. Karın ağnsı, ishal ve kusma ile kendini gösteren bir zehirlenme yapar. Ölüm kalp durması ile meydana gelir. Memleketimizde bilhassa genç hayvanlarda kuzu, buzağı, tay ishal ile meydana gelen öldürücü zehirlenmeler yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: