Çörek Otunun Faydaları Google

çorek otu

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir

Çörekotu siyah susam Düğünçiçeğigillerden; susam iriliğinde Çörek otunun siyah tohumları olan bir çeşit bitkidir. Güzel kokuludur. Hamur işlerine çeşni vermek için kullanılır. Yurdumuzda 12 türü vardır. Nigella sativa Sert ve güzel kokulu tohumu olan ve baharat olarak kullanılan çörek otu, siyah susam olarak da bilinir. Çörek otunun içeriğinde sabit ve uçucu yağlar, çeşitli alkaloitler, saponinler ve tanen bulunur.

Çörek Otunun Zayıflamaya Etkisi; Çörek otu zayıflatırmı : Herbalist bitki uzamanı prof dr ömer coşkun çörek otu ile zayıflama konusunda zayıflamanın en güzel yolu günde üc defa aç karnına, yani yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı çörek otu yemektir. insanlar çörek otunu kürler halinde örneğin 21 gün bir tatlı kaşığı yemelidir.

Çörek Otunun Faydaları

Vücuda kuvvet ve zindelik verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İştahı açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Kokusu baş ağrısını keser. Anne sütünü arttırır. İdrar ve adet söktürücüdür. Nefes darlığı, astım ve öksürüğe karşı faydalıdır. Romatizma şikayetlerini azaltır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Çörekotu yağı saç dökülmesini ve kepeği azaltır.

Çörek Otu Neye iyi Gelir İştah açan. Vücuda kuvvet ve dinçlik veren. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa; baş ağrısını keser. Nezle ve sara hastalığında tütsü yapılır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır

Kurutulan tohumları baharat olarak, suda kaynatılarak ya da yağı çıkarılarak kullanılır. Güzel kokulu oluşundan dolayı baharat olarak kullanımı yaygındır. Çörek otunun tohumlarından elde edilen çörek otu yağı saç dökülmesi ve kepeğe karşı etkilidir. Sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılırsa faydası görülür.

Çörek Otu Kürü : Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 0,7 gr. yaklaşık 200 adet tohum yeni öğütülmüş veya çiğnenerek 1 bardak su ile birlikte yutulacak. Veya kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 5 damla çörekotu yağı 1 bardak su ile yutulacak.

Çörek Otu Zayıflamak için Nasıl Kullanılır

Çörek otu, iştahı kapatarak, karaciğeri temizleyip sindirimi hızlandırarak ve lubricant (yağlayıcı) özelliği ile bağırsakları kaygan hale getirerek, yani müshil etkisi gösterip besinlerin daha hızlı geçmesini sağlayarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: