çörtük otunun faydaları Google

cortukotu

çörtük otu hangi hastalıklara etkisi vardır

çörtük otu suyu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar çörtük otu özellikleri maydanozgiller familyasındandır. Bodur çalı görünümünde çok yıllık, 20-25 cm yüksekliktedir. Çiçekleri sarı ve kuvvetli kokuludur. Kurutulmuş çiçek ve yapraklarından infüzyon yolu ile faydalanılır.

Çörtük otunun çiçeği ve çörtük otu yaprağı dalları kullanılır. şifalı bitkiler nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir. Diğer isimleri : tarhana otu, dikenli çürtük

çörtük otunun faydaları : Sindirim sisteminde faydalıdır. Mide ülserlerinde kullanılır. Tarhana hazırlanırken koku verici olarak kullanılır. Ruhi çöküntüyü tedavi eder giderir. Astım, bronşit, saman nezlesi, böbrek taşları, romatizma ve egzamada faydalıdır. Turşulara katılır.

çörtük otu nasıl kullanılır : 1 bardak kaynar suya, 10 gr ufalanmış bitki konur, 10 dk bekletilir, günde 3-4 bardak içilir. Bitki toz haline getirilir, günde 2 gr su ile içilir.

çörtük suyunun faydaları : Antiseptik olarakta kullanılan uyarıcı ve kuvvet verici bir bitkidir.

Çocuklarda zayıflık, gelişememe ve kansızlıkta kullanıldığı gibi mide zafiyetinde hazımsızlıkta ve kuluçlarda çok kullanılan çörtük otu enfeksiyonlarda, ülserde, böbrek, kolit, bağırsak ve bilimum vücut iltihaplarında, şeker hastalığı, öksürük, göğüs yumuşatma ve balgam sökmede iyi sonuç veren çok değerli bir bitkidir.

çörtük suyu nasıl kullanılır : çörtük otu suyu yemeklerden sonra günde 3 öğün bir kahve fincanı içilir.

çörtük otu zararları ve yan etkileri : çörtük otu suyu fazla içilmemesi tavsiye edilir. Herhangi bir yan etkisi görülmemiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: