çuha çiçeğinin faydaları Google

cuhacicegi

çuha çiçeği hangi hastalıklara etkisi vardır

çuha çiçeği ile ilgili bilgiler hakkında yazılar çuha çiçeği Primula officinalis 10 – 30 cm boylarında, sarı renkte çiçekler açan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Ayı Kulağı, Bahar Çiçeği adlarıyla da bilinir. İçerdiği en önemli madde saponindir. Ayrıca, flavon glikozitleri, şekerler ve uçucu yağ Çuha çiçeği yağı içerir. şifalı bitkiler çuha çiçeği nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

çuha çiçeği özellikleri : bahar çiçeği Çuhaçiçeğigillerden; sık çiçek açan bir süs bitkisidir. Kökü kırmızı; yaprakları sarıdır. Çiçekleri ise; koyu sarı renkte olup, çuha gibi kıvrıktır.

çuha çiçeğinin faydaları : İştah açar. Vücuda rahatlık verir. Sinirleri rahatlatır ve uykusuzluğa iyi gelir. Kramp çözücüdür. Baş ağrılarını dindirici etkisi ile migren şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. İdrar söktürücüdür. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür ve öksürüğü keser. Bu etkileri ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Terleticidir.
çuha çiçeği neye iyi gelir : İdrar ve balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Sinirleri yatıştırır. Rahat uyku sağlar. Yarımbaş ağrılarını dindirir.

çuha çiçeği nasıl kullanılır : çuha çiçeği kökleri ve çiçekleri kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabileceği gibi taze yaprakları da haşlanarak ya da salatalara katılarak tüketilebilir. Yaprakları kaynatılarak elde edilen haşlama sinirleri rahatlatır ve uyku getirir. Köklerinin haşlanması da taş düşürmeye yardımcı olur ve idrar zorluklarına iyi gelir.

çuha çiçeği çayı : nasıl yapılır. 1 fincan için yarım çay kaşığı çuha çiçeği kurusu yeterlidir. Sağlık açısından yararlarından faydalanabilmek için 8–10 dakika demlenmesi gerekmektedir.

çuha çiçeği yağının faydaları : çuha çiçeği yağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bayanların özel günlerindeki baş ve karın ağrılarının giderilmesine yardım eder. Hanımlardaki adet düzensizliklerinin giderilmesinde. Menopoz semptomlarını azaltıcı etkisi vardır. Egzema ve sedef hastalarının ciltlerini sağlıklı bir görünüme kavuşturmaya yardımcı. Çinko mineral ile birlikte alındığında ergenlik sivilcelerini Akne iyileştirebilir. Aşırı alkol ve sigara kullanımı sonucu oluşan toksik zehirli etkileri azaltır. Yaşlılık etkilerinin geciktirilmesine faydalıdır. Romatizma ve mafsal eklem iltihabı ağrılarının azaltılmasına yardımcı. Kireçlenme sonucu meydana gelen bel, sırt, diz, omuz ve boyun ağrılarına karşı faydalı. Yorgunluğu azaltmak ve çalışma isteğinizi artırmak için yararlıdır. Güçsüz ve kırılgan tırnakları güçlendirir. Ayrıca, Bu yağ özellikle, beyni ve omuriliği tutan bir çeşit sinir sistemi hastalığı olan ve Multipl Skleroz MS olarak bilinen hastalığa karşı oldukça etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: