çürdük otunun faydaları Google

curdukotu

çürdük otu hangi hastalıklara etkisi vardır

çürdük otu ile ilgili bilgiler hakkında yazılar çürdükotu çördekotu Dallı, budaklı, yaprakları sivri ve ayva biçiminde bir çeşit bitkidir. Çiçekleri mavi renkte olup, dikenlidir. Çiçeklerinin tozu; sarı veya sarımsıdır. Tadı acıdır. şifalı bitkiler nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir. diğer isimleri : Çördük, zufa otu, çördek otu, Hyssopus officinalis

çürdük otu özellikleri : Ballıbabagiller familyasından; 50-120 cm. boylanabilen, çok yıllık, kokulu, çalımsı bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, dallara ayrılan yapıda ve yeşil iken, bitkinin ikinci yılında odunsulaşır.

Hafif tüylü, koyu yeşil renkli, ince uzun ve ucu sivrilen yaprakları şerit ya da mızraksı biçimlidir. Arı ve kelebeklerin pek sevdiği dudak biçimli çiçekleri çoğu kez mavimsi mor, bazen pembe ya da beyaz çiçek demetleri oluşturarak, yaz ortasından Eylüle kadar açar. Gözyaşı biçimli, yassı ve koyu kahverengi olan tohumları küçük olur. Bitki, tohumuyla çoğalır veya kökleri bölünerek ya da gövde kalemleri alınarak üretilir.

Uzun yıllardan beri yararları bilinen zufaotu, günümüzde bazı yemeklere koku ve çeşni katmak üzere küçük miktarlarda eklenir. Kimi şarap ve likörlerin yapımında kullanılır.

çürdük otunun faydaları : Balgam söktürücüdür. Soğuk algınlığında terletici etkisiyle yararlıdır. Saman nezlesinde tahriş olmuş mukozayı iyileştirip rahat ettirir. Bronşit, öksürük, boğaz ağrısı ve kronik nezlede etkilidir. Endişelilik, isteri ve hafif sara durumlarının atlatılmasına yardımcı olur.

Sindirim sistemini uyarıp sindirimi kolaylaştırır. Yara, bere ve ezilmelere karşı hazırlanan çay ile masaj yapılarak uygulanırsa şifa verir.

çürdük otu neye iyi gelir : İdrar söktürür. Hazımsızlık ve mide zafiyetini giderir. Kulunç ağrılarını keser. Zayıf çocukların gelişmesine yardımcı olur.

çürdük otu nasıl kullanılır : 2 tatlı kaşığı çiçek ve yaprak karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika demlendirilir. Süzülerek içilir.Tadı acı gelirse bir miktar bal karıştırabilirsiniz.Bu çaydan günde üç kez birer bardak içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: