dağ çayının faydaları Google

dagcayi

dağ çayı hangi hastalıklara etkisi vardır

dağ çayı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar dağ çayı, kasık otu, fitık otu, kızıl yaprak olarak da bilinir. Avrupa ve Asya’da çokça rastlanan bu bitkinin toprağın üstünde kalan kısımları kullanılır. şifalı bitkiler dağ çayı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

dağ çayı özellikleri

Sideritis 1 metreye kadar boylanabilen, açık yeşil renkte yaprakları olan, aromatik otsu bir bitkidir. Yaylaçayı olarak da bilinir. İçeriğinde flavonlar, uçucu yağ ve çeşitli kimyasallar bulunmaktadır.

dağ çayının faydaları

dağ çayı iştah açan ve hazmı kolaylaştıran. Sinirleri rahatlatır. Uyarıcı ve kuvvet vericidir. Mikrop öldürücü ve antioksidan etkilere sahiptir. İltihapları gidermeye yardımcı olur. Mide ağrılarını azaltır ve gaz söktürür. İdrar arttırıcıdır. Soğuk algınlığına karşı faydalıdır.

dağ çayı nasıl kullanılır

dağ çayının kurutulmuş çiçekli dallarının üzerine kaynamakta olan su döküldükten sonra birkaç dakika demlenerek hazırlanan çay içilir.

Demlemenin süresi Dağ çayının rengini, kokusunu ve tadını etkiler. Damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. İçimi hoş, tadı güzel bir çaydır, içilerek tüketilmeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: