dalak otunun faydaları Google

dalakotu

dalak otu hangi hastalıklara etkisi vardır

dalakotu bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar dalakotu kurtluca eğreltiotugillerden sıcak bölgelere yetişen bir bitkidir. Güzel kokulu, pembe çiçekleri vardır. dalak otu yaprakları üstü parlak, altı donuk yeşil kadife rengindedir. Tadı acıdır. Gövdeleri yatık, gövdeden çıkan dallar ise dik, alt kısımları yuvarlak üst kısımları ise dört köşeli ve tüylüdür. Çiçekler yaprakların tabanında gruplar teşkil ederler. Pembemsi renkteki çiçekler tüp şeklindedir. şifalı bitkiler dalak otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

dalak otu özellikleri : ballıbabagiller familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Haziran – eylül aylarında pembe veya beyazımsı renkli çiçekleri vardır, boyu 10-30 cm boylanabilir. Genellikle orman altları ve kurak çayırlarda görülür. Gövdeleri yatık, gövdeden çıkan dallar ise dik, alt kısımları yuvarlak üst kısımları ise dört köşeli ve tüylüdür. Çiçek dalakotu yaprağı tabanında gruplar teşkil ederler. Pembemsi renkteki çiçekleri tüp şeklindedir. Uçucu yağ, acı maddeler, tanen, reçine, glikozit ve saponin taşır.

dalak otunun faydaları : Vücuda kuvvet verir. İştah açıcı etkisi vardır. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Ateşi düşürücü etkisi vardır. Nefes yollarını açar. Öksürüğe faydalıdır. Yaraları iyileştirici etkisi vardır. Mide ve karaciğer hastalıklarında kullanılır. İshal ve dizanteriyi kesmeye yardımcı. Romatizma ve gut hastalıklarında faydalı. İdrar söktürücü etkisi vardır. Meshanedeki taşları düşürücü etkisi vardır. Adet kanamalarını azaltır.

dalak otu neye iyi gelir : Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Dizanteri ve ishali keser. Nefes almayı kolaylaştırır. Öksürüğü keser. Karaciğer ve mide hastalıklarının iyileşmesine yardım eder.

dalak otu nasıl kullanılır : dalak otu çiçekleri dalları kurutulur ve sıcak suda demlenerek çayı hazırlanır. çiçekli bitkidir. Çiçek açma mevsiminde çiçekli dallar toplanır, demet yapılıp havadar bir yerde kurutulur. İştah açıcı, uyarıcı, yaraları iyi edici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Bitki uçucu yağ, acı maddeler, tanen, glikozit ve saponinler taşır.

dalak otu çayı : dalakotu çayı nasıl yapılır toprağın üst kısmında kalan çiçekler ve yaprakları kullanılır. Yaklaşık 10 gr dalak otu bir litre kaynatılmış suya konur. 10 dakika demlenir ve içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: