darıfülfülün faydaları Google

darifulful

darıfülfül hangi hastalıklara etkisi vardır

darıfülfül bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar darıfülfül doğu Hind adalarında yabani olarak yetişir. Baharatçılarda bulunur. Bulanamadığı takdirde nane ve karanfil aynı görevi görür. şifalı bitkiler darıfülfül nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

darıfülfül özellikleri

Piper longum Uzun Biber adıyla da bilinen ve doğu Hint adalarında yetişen ve yaprak dökmeyen tırmanıcı bir bitkidir. Rezin, piperin, nişasta ve darıfülfüle kokusunu veren uçucu bir yağ içerir.
içindekiler : Nişasta, Uçan yağ, Piperin, Rezin

darıfülfülün faydaları

darıfülfül hazmı kolaylaştırır. İdrar ve gaz söktürür. Gastrite iyi gelir. Cinsel gücü arttırır. İştah açar ve ağız kokusunu giderir. Kusmayı önler. Mikrop öldürücüdür. Şeker hastalığında faydalıdır.

darıfülfül öksürük : darıfülfül tohumları öğütülüp balla macun yapılarak yenilir.

darıfülfül vücut ısınması : darıfülfül yemeklere baharat olarak katılır. Darıfülfül balla macun yapılıp yenmeye devam edilirse iç organları ısıtır.

darıfülfül gaz söktürücü : darıfülfül nane gibi gaz söktürür, beraber yemeklere katılır.

darıfülfül ağız kokusu : Darıfülfül çiğnenir.

darıfülfül nasıl kullanılır

darıfülfül meyveleri taze veya kurutulmuş halde baharat ya da ilaç olarak kullanılır. Şekerle karıştırılıp yutularak kullanılabilir. Çiğnenirse ağız kokusunu giderir.

darıfülfül zararları ve yan etkileri

darıfülfül normalde herhangi bir yan tesiri yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: