defne yaprağının faydaları Google

defne-yapragi

defne yaprağı hangi hastalıklara etkisi vardır

defne bitkisinin faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler defne yaprağı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir
defne bitkisi özellikleri (laurus nobilis) : yaprakları güzel kokulu ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Defnegillerden yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan ağaçtır. Boyu 2 metre kadardır. Akdeniz kıyılarında yetişir. Meyveleri yuvarlaktır. Rengi siyahımtıraktır. Yapraklarından yeşil renkli bir yağ çıkarılır.

defne yaprağının faydaları : defne yaprağı neye iyi gelir Mikrop öldürücüdür. Ateşi düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. Hazmı kolaylaştırır. İştah açan. Sinir ağrılarını dindirir. Nefes darlığı, karın ağrısı, öksürüğe karşı faydalıdır. Defne yağı romatizma ağrılarını dindirir ve saç dökülmelerini önler. Terletir, ateşi düşürür, vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. İştah açar, Hazmı kolaylaştırır. Sinir ağrılarını (nevralji) dindirir. Yağı bazı merhemlerle karıştırılır.

Baharat olarak da kullanılır. Hamileler kullanmamalıdırlar. Mikrop öldürücüdür. Ateşi düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. İdrar ve adet söktürür. Hazmı kolaylaştırır. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir. Nefes darlığı, karın ağrısı, öksürüğe karşı faydalıdır. Defne yağı romatizma ağrılarını dindirir ve saç dökülmelerini önler.

defne çayı : defne çayı nasıl yapılır Defne yaprağı, hatmi çiçeği ile kaynatılıp, bal ve tarçın ile demlenirse Defne Çayı elde edilmiş olur. defne çayının faydaları Defne çayı iştah açmak ve hazmı kolaylaştırmak için faydalıdır.

defne yaprağı nasıl kullanılır : defne yaprağı nasıl tüketilmeli Güzel kokusu nedeniyle yemeklerde koku ve tat verici baharat olarak kullanılır. Defne yaprağı, hatmi çiçeği ile kaynatılıp, bal ve tarçın ile demlenirse Defne Çayı elde edilmiş olur. Defne çayı iştah açmak ve hazmı kolaylaştırmak için faydalıdır. Defne yaprağından, defne yağı da elde edilir. Meyvelerinden elde edilen Defne Yağı cildi tahriş eden merhemlerle karıştırılarak kullanılır. Ayrıca, sabun ve şampuanlara koku vermek için de kullanılır. Defne sabunu ve şampuanı hem hoş kokuludur hem de cilde ve saça faydalıdır. Bitkinin kullanılan kısmı yaprak ve meyveleridir. Yaprakları uçucu yağ yönünden zengindir. Yaprakları baharat olarak da kullanılır. Defne meyvelerinde de uçucu yağ ve diğer yağlar bulunur. Meyve ve yapraklarından elde edilen yağ defne sabunu yapımında kullanılır. Bu sabun cilt ve saç için son derece faydalıdır.

2 Comments

  1. zahide diyor ki:

    defne yaprağını yemeklerde kullanıyorum güzel tat veriyor

  2. Burak diyor ki:

    defne çiçek açtığında daha tomurcukken toplandığında kasılma tedavisinde kullanılır. Yazı çok güzel ellerinize sağlık bilgiler çok doğru

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: