demirhindinin faydaları Google

demirhindi

demirhindi hangi hastalıklara etkisi vardır

demirhindi bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar demirhindi ağacı Tamarindus indica sıcak ülkelerde yetişen, sarı-kırmızı salkımlar halinde çiçekleri ve koyu kırmızı renkte, mayhoş tatta demirhindi meyvesi olan, 20-25 metre boylarında bir ağaçtır. şifalı bitkiler demirhindi ağacı meyvesi yaprağı suyu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

demirhindi özellikleri : demir hindi tamarin Baklagillerden bir çeşit ağaçtır. Boyu 25 metre kadardır. demirhindi meyvesinden şerbet yapılır. Sıcak ülkelerde yetişir. Çiçekleri sarı kırmızı salkımlar halindedir. Meyvesi koyu kırmızımtırak, büyük ve tohumludur. Meyvesinin mayhoş lezzetli, macuna benzeyen öz kısmı kullanılır. İçeriğinde ekşi maddeler, nişasta ve şeker vardır.

demirhindinin faydaları : demirhindi meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir ve bağırsakları temizler. Vücut rahatlatıcı. susuzluk giderici ve serinlik verici. demirhindi yaprakları bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur.
demirhindi neye iyi gelir : Susuzluğu gideren. Vücudu rahatlatıcı ve serinlik verici. 20 gramı müshil tesiri gösterir. Bağırsakları temizleyen yararları vardır ayrıca soğuk içilir.

demirhindi nasıl kullanılır : demirhindi ağacının meyveleri yenebileceği gibi baharat olarak da kullanılır. Ayrıca, reçel ve demirhindi şerbeti yapımında kullanılır.

demirhindi şerbeti nasıl yapılır : demirhindi şerbeti tarifi şurup yapmak için çekirdekleri alınmış demirhindi meyveleri kaynar suda bir süre kaynatıldıktan sonra demirhindi suyu süzülür. Süzülen suya bolca şeker ya da bal katılarak, bu su tekrar kaynatılır ve süzülür. Elde edilen şerbet soğutulduktan sonra keyifle içilir. İstenirse Demirhindi şerbetine çeşitli baharatlar da katılabilir. demirhindi şurubu Osmanlı Mutfağı oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Demirhindinin yaprakları ise kaynatılarak suyu içilebilir. demirhindi şerbetinin faydaları bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: