Deniz Yosununun Faydaları Google

denizyosunu

Deniz Yosununun Faydaları Nelerdir?

Mousse De Corse Denizlerde bulunan bir çeşit yosundur. Denizdeki kayaları kazıyarak toplayıp kuruturlar. Kuruduğu zaman saç gibi bir takım ince lifler haline geldiği için halk arasında adına ( Deniz saçı ) denilmiştir. Hekimlikte adı Korsika yosunu dur. deniz yosunu özellikleri arasında deniz saçı mousse de corse Deniz kayalarında bulunur. Kuru iken saç gibi ince, esmer, birbirine girmiş liflerdir. Deniz bitkileri gibi kokar.

Deniz yosunu; mineral ve metaloidler, yanı sıra vitaminler, amino asitler, karotenoidler, lif, klorofil (yeşil pigment) içerdiğinden dolayı çok faydalı bir bitkidir. Bu özelliklerinden dolayı da şifalı bitkiler arasında önemli bir yeri bulunmaktadır.

Deniz Yosununun Faydaları;

⋆ Deniz yosununu haşlayıp tüketirseniz bağırsak kurtlarını dökmektedir.
⋆ Saçlarınızı yıkarken deniz yosunu ile hazırlanmış su kullanırsanız saçlarınız kuvvetli ve sağlam olur.
⋆ Su yosunu olarak da tabir edilen deniz yosununun faydaları arasında cilt güzelliği ve sağlığı açısından etkili olduğu bilinmektedir.
⋆ A, B1, B2, B6 ve C vitaminleriyle niyasin, iyot, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir.
⋆ Cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir.
⋆ Cilde canlılık katarak parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
⋆ Vücuttan ağır metaller ve diğer zehirli maddelerin atılmasını sağlayacak kadar önemli bir kapasiteye sahiptir.
⋆ Sindirim sistemin büyümesini önler ve zararlı bakterilerin gelişimini durdurur.
⋆ Kan, doku, kemik ve bağırsak toksinlerini ortadan kaldırır.
⋆ Kötü vücut kokularını ve cilt yaralarını iyileştirir.

Deniz yosunu ışığın kolayca nüfuz ettiği deniz yüzeyine yakın yaşayan fotosentetik organizmalar olarak tanımlanır. Deniz yosunları dünya atmosferine en çok oksijen üreten organizmalar olarak da bilinir.

Asırlardır insan sağlığını ve güzelliğini iyileştirmek için kullanılmış olan bir bitkidir. Deniz yosunu, vücutta detoks etkisi ve sindirime yardımcı olan etkiler gösterdiğinden dolayı özellikle diyet yapanlar için tavsiye edilmektedir. Karaciğer fonksiyonlarının yerine getirilmesine destek olmaktadır. Böbreklerde etki göstererek dışkı, idrar ve ter yoluyla atık ürünlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.

Deniz yosunu kilo vermede çok yararlı olan şifalı bir bitkidir. Troid fonksiyonlarını uyarır ve yağ metabolizmasının çalışmasını hızlandırır. Deniz yosunu tokluk hissi yarattığından dolayı rejim yapanlara ve zayıflamaya çalışanlara yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda anti-aging etkisi bulunmaktadır.

Kırmızı ve kahverengi deniz yosunu, serbest radikallerin yol açtığı herhangi bir hasara karşı vücudumuzun hücrelerini savunacak doğal bitki pigmentleri ve güçlü antioksidanlar ve karotenoidler içerir. Karotenoidler A vitamini için vücut tarafından dönüştürülür. Bazı bilimsel çalışmalar, yosunun kanserle savaşan, güçlü antioksidan ve bağışıklık özellikleri olduğunu göstermiştir. Klorofil gibi vücudumuzda istenmeyen çok sayıda maddenin vücuttan atılmasını sağlayan özel lifler içermektedir. Kısaca, deniz yosunu vücuda çok faydalı olan şifalı bitkilerdendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: