deve dikeninin faydaları Google

devedikeni

deve dikeni hangi hastalıklara etkisi vardır

deve dikeni ile ilgili bilgiler hakkında yazılar deve dikeni çayının faydaları, deve dikeni bitkisinin faydaları, deve dikeni tohumunun faydaları, deve dikeni otunun faydaları deve dikeni ağacı silybum marianum İnce ve çengelli bir yapıya sahip olan ve yaşken güzel koku veren, 1,5 metreye kadar boylanabilen büyük deve dikeni kökü deve dikeni çiçeği otsu bir bitkidir. Uçucu yağ, flavonlar ve acı madde içerir. devedikeni chardon Bileşikgillerden; tarlalarda yetişen İnce ve çengellidir. Yaşken güzel kokuludur. Kuruyunca bu koku kaybolur. şifalı bitkiler deve dikeni nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

deve dikeni özellikleri : Deve dikeninin bilinen diğer isimleri Akkız, Eşek dikeni, Kenger ve de Kansa. Boyları 1 metreyi bulabilen bitkilerdir. Anayurdu Afrika’ dır. Ancak Akdeniz de de yayılmaya başlamıştır. Marmara ile Ege bölgesinde çok yaygın bir bitkidir. Genellikle Yaz aylarında dikeni çiçekleri açmakta, çiçeklerin renkleri beyaz yada sarıdır. Kendine has güzel bir kokuya sahiptirler. Deve dikeni taze olarak yenildiği gibi deve dikeni yaprağı ve tohumları çay yapılarak tüketilir. deve dikeni sütü ve yağı kullanılır.

deve dikeninin faydaları : Safrayı arttırıcı. Özellikle karaciğerdeki zehirli maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak deve dikeni karaciğer hastalıkları ve zehirlenmelerinde faydalı. iştah açan. Mideyi kuvvetlendirici, hazmı kolaylaştıran ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Ateşi düşüren. Terleten ve vücuda rahatlık veren. Kramp çözücü. Migrene karşı faydalı. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur.

deve dikeni nasıl kullanılır : Deve dikeni tohumu kullanılır. Bir tutam devedikeni suda haşlanarak yudum yudum içilirse ateşi düşürür. deve dikeni neye iyi gelir sirkesi iştahı açıcı, mideye kuvvet verici ve hazmı kolaylaştıran. Kumları dökmeye yardımcı olur ve cinsel gücü artırıcı özelliği vardır.

deve dikeni kürü : Havanda hafifçe ezilmiş bir tatlı kaşığı dolusu deve dikeni tohumu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay, sabah aç karnına, öğlen yemeğinden yarım saat önce ve yatmadan yarım saat önce birer bardak olmak üzere, soğutulmadan ve yudumlanarak içilir.

deve dikeni çayı : deve dikeni çayı nasıl yapılır, 1 yaprak, 1 küçük kök yada 3 tutam deve dikeni tohumu 1 litre suda birkaç dakika kaynatarak günde 3 defa yemeklerden önce 1’er çay bardağı tüketilmeli.

deve dikeninin zararları ve yan etkileri : deve dikenini zararı bulunmamaktadır. Çok tüketilmesi sonucunda ishale neden olabilir. Aynı zamanda iştahı da açtığı için rejim yapanların dikkatli tüketmesin de fayda vardır, rejimi olumsuz etkileyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: