deve tabanının faydaları Google

devetabani

deve tabanı hangi hastalıklara etkisi vardır

deve tabanı bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar deve tabanı Tussilago farfara Altınsarısı renginde çiçekler açan, geniş yapraklı, deve tabanı otsu bir bitkidir. Öksürük otu, Farfara adlarıyla da bilinir. İçeriğinde tanen, acı madde, müsilaj, çeşitli alkaloidler ve organik asitler bulunur. şifalı bitkiler deve tabanı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

deve tabanı özellikleri : phlodentron Bileşikgillerden geniş yapraklı, her türlü toprakta yetişebilen bir bitkidir. deve tabanı çiçeği, yapraklarından önce açar, altın sarısı rengindedir. Hekimlikte çiçekleri ve deve tabanı yaprağı kullanılır. Çiçekleri Nisan’da, yaprakları ise, Haziran ve Temmuz aylarında deve tabanı meyvesi toplanıp kurutulur.

deve tabanının faydaları : iştah açan. Göğsü yumuşatan, balgam söktüren ve nefes darlığını giderici. Astım, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürüğü kesen. İdrar söktürücü. Sinirleri yatıştıran ve ağrıları hafifleten. Yaraların iyileşmesini hızlandıran özelliği vardır.

deve tabanı neye iyi gelir : bronşit ve soğuk algınlığında şikayetleri geçirir. Nezle ve ciğer iltihabında da kullanılır. Yaraların iyileşmesinde ve çıbanların olgunlaşmasına yardımcı olur.

deve tabanı nasıl kullanılır : deve tabanı çiçekleri ve deve tabanı yaprakları kullanılır. Yaprakları yarım saat kadar kaynatılıp suyu içilirse idrar söktürür ve sinirleri rahatlatarak ağrıları dindirir. Çiçeklerinden yapılan deve tabanı çayı göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Yılda 6 haftadan daha uzun süre kullanmak tavsiye edilmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: