Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı Google

dis-bakimi

Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı

Ağız temiz­liği ve diş bakımı küçük yaşta edinilecek alışkanlıkla kolay çözülebilecek bir sağlık sorunudur. Dişlerin çürümesine yol açacak şekerli yi­yeceklerden kaçınmak, mevcut bakterile­rin cinsini ve sayısını azaltmak için bunların üreyebileceği girinti ve çıkıntıları te­miz tutmak, ağız dokularının sağlıklı kal­masını temin etmek gereklidir. Ağızdaki dolgu, kron, protez kenarları, kroşeler, protez plakları arada kontrol et­tirilmelidir.

Dişlerin dizisi ne kadar sıkışık ve düzensizse o nisbette bakım gerektirir. Ağız ve diş bakımını sağlayacak temizlik araçları arasında diş fırçası, ipek ipliği, karbon asidi ve oksijenle işleyen temizle­me aletleri, spray ve nihayet su, diş tozu, diş patı ve ağız suları sayılabilir.

Dişlerin fırçalanması ilk olarak ağızda mey­dana gelen fena kokuyu (halitosis) gider­meye, dişter arasında sıkışıp kalan artıkları yok etmeye yarar.

Diş Bakımı Nasıl Olmalı : Bir diş fırçasının ağzın anatomik durumu­na uyacak şekil ve büyüklükte seçilmesi, kendisinin de temizlenebilen, hatta dezenfekte edilebilen yapıda olması gereklidir. Fırça başı ne kadar küçük olursa ağız boşluğunu ve dişlerin arkasını, girilmesi güç olan yerlerini o kadar iyi temizler ve dişeti masajını o kadar iyi yapar. Ayrıca dişlerde meydana getireceği aşındırma o kadar az olur. Dişleri yukardan aşağı ve aşağıdan yukarı hareketlerle diş aralıkla­rına iyice ulaşacak şekilde fırçalamalıdır. Arada sırada dişetlerine parmakla masaj yapıp ovmak yararlıdır.

Diş çürümesinin zararı yalnız dişlere do­kunmaz. Çürüklerin ve diş apselerinin ba­rındırdığı mikrcp odaklorı birçok hastalık­ların kayncğını teşkil edebilir. Fokal en­feksiyon odakları denilen mikrop yuvaları­nın vorlığı (çürük diş, bademcik iltihabı vb.) romatizmal hastalıkların, kalp roma­tizmasının nedeni olarak sayılmaktadır.Zamanla kaybedilen dişlerin yerine sağlık ve estetik acıdan gerekli yapay dişlerin takılması, diş protezlerinin yapılmasa diş doktorlarının başlıca görevleri arasına gir­miş bulunmaktadır.

Diş Bakımında Bitkisel Tedavi Yöntemleri : dişleri beyazlatmak ve diş etlerini kuvvetlendirmek için aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemleri uygulanır. Diş bakımının nasıl yapılacağına, diş sağılığınıza dikkat etmeli, bilinçlenmelisiniz.

Diş Bakım Kürü : Kavak kömürü tozu, karbonat, naneruhu, su ile 2 çorba kaşığı kavak kömürü tozu ile 2 çorba kaşığı karbonat karıştırılır. üzerine 3 damla nane ruhu ilave edilir. Diş fırçasına, 1 kahve kaşığı konup, dişler sağdan sola, yukarıdan aşağıya fırçalanır. Sonra soğuk ile gargara yapılır. Turp, dereotu, nane, alkol ile 1 litre saf alkole, 2 çorba kaşığı rendelenmiş turp, 1 çorba kaşığı dövülmüş dereotu ve 1 çorba kaşığı ezilmiş kuru nane konur. 15 gün bekletilir. Kullanılacağı zaman iyice çalkalanır. Günde bir kere, diş etleri ovulur.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır : Dişleri temizlemek ve diş etlerini kuvvetlendirmek için, dişler misvak veya incir filizi ile fırçalanır. Ayrıca, haftada bir kez limon suyu ile ovulur. Yine haftada bir kez diş etleri ceviz yaprağı ile ovulur. Arzu edildiği zaman da damla sakızı çiğnenir.

Diş eti şişleri için ise şu yöntemi uygulayabilirsiniz ; Bir kaba 1 tatlı kaşığı gülyağı, 2 tatlı kaşığı dut şurubu ve 1 kahve fincanı gülsuyu konur. iyice karıştırıldıktan sonra diş etlerine sürülür. şikayetler geçinceye kadar devam edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: