dişbudak ağacının faydaları Google

disbudak

dişbudak ağacı hangi hastalıklara etkisi vardır

dişbudak ağacı ile ilgili bilgiler hakkında yazılar dişbudak ağacı Fraxinus Kerestesi sert, yaprakları parçalı, 30 metreye kadar ulaşabilen bir ağaç türüdür. şifalı bitkiler dişbudak ağacı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

dişbudak ağacının özellikleri : fraxinus excelsior Zeytingillerden sert keresteli bir ağaçtır. Boyu 30 metre kadardır. dişbudak ağacı yaprakları 9-13 parçalı bir dantela görünümündedir. İlkbahar ve yaz aylarında kabuğu ve yaprakları toplanıp kurutulur.

dişbudak ağacının faydaları : Vücuda kuvvet veren. Ateşi düşürücü. Romatizma ve nikris ağrılarını hafifleten. Anne sütünü arttıran. İdrar söktürücü özelliği ile kabızlığı gideren ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.
dişbudak ağacı nelere iyi gelir : Ateş düşüren, vücuda kuvvet veren. Anne sütünü artırıcı. Romatizma ve nikris ağrılarını kesen. Kabızlığı gideren. kabuğu ise kabızlık yapar, ishali keser, idrar söktürüp, vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Mobilyacılıkta da kullanılır

dişbudak ağacı nasıl kullanılır : dişbudak ağacı kabukları ve dişbudak ağacı yaprakları kullanılır. Yaprakları haşlanıp düzenli olarak birer fincan içilirse kabızlığı giderir, romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır. Kabukları kaynatılarak elde edilen su ise kabızlık yapıcı özelliği nedeniyle ishali kesmekte etkilidir, ayrıca ateş düşürücüdür. Tohumlarının kaynatması da idrar söktürücü olarak kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: