Diyabet Nasıl Bir Hastalıktır? Google

diyabet

Diyabet Nasıl Bir Hastalıktır?

Diyabet birçok insanın hastalığıdır günümüzde. Bazen aileden bazen ise tüketilen gıdalar nedeni ile oluşmakta ve kişilerin hayat standardına zarar vermektedir. Hastalık, pankreasın yeterli ensülin salgılayamama sından veya olan ensülin’ in etkili kullanılmamasından dolayı oluşur ve kronikleşir.

Sağlıklı kişiler de alınan gıdalar bağırsaklar da parçalanarak glikoza çevrilir ardından kana geçerek kandaki şeker düzeyi yükselir ve ensülin hormonu sayesinde hücrelerin içine taşınır;

Ancak ensülin hormonu vücudumuz da görevini tam anlamı ile yapamazsa glikoz kanda artarak şeker hastalığı yani diyabet ortaya çıkmaktadır. Hastalık; Diyabet, sık idrara çıkma, halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk ve susama yapar ve kendini gösterir.

Şeker hastalığını taşıyan kişiler için yürüme çok önemlidir aynı zamanda C ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor içeren ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Çemen otu, soğan, yer fıstığı, sarımsak,havuç, acı bakla, nar ekşisi, ada çayı yaprağı, kuşburnu, elma ve defne muhakkak tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Beyaz ekmek yerine kullanılacak siyah ekmekte etkili olacaktır.

Bunların haricinde hastalığa iyi gelen bitkilerden biri de Hindistan da yetişen ve Türkçe karşılığı şeker yok edici olan Gurmar bitkisidir. Gurmar, bir çeşit sarımsak olup hastalığın seyredebileceği 2 şekli için de kullanılabilmektedir.

Diyabet aslında önemsenmesi gereken hiçbir şekilde hafife alınamayacak ciddi bir hastalıktır. Kan şekeri yüksekliği devamlı hale geldiğinde göz, kalp, böbrek gibi organlar da ciddi zararlara yol açmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: