Dizanteri Hastalığı Nedir Google

dizanteri

ESKİ BİR HASTALIK OLAN DİZANTERİ

Eskiden beri bilinen bir hastalık olan dizanteri şiddetli ishal ile tanımlanabilecek kalın bağırsak hastalığıdır. Beslenme koşullarının iyi olmaması, sağlıksız ve kirli ortamlarda yaşama, bakterili gıda veya su tüketme gibi nedenler ile kişiye geçmektedir. Hastalığın, 2 çeşidi bulunmaktadır. Basili ve amipli dizanteri. Hastalığın seyri ve ağır veya hafif geçmesi kişiden kişiye değişmektedir.

Hiç yatmaya gerek duymayan ve hastalığı ayakta yaşayan kişilerin hastalığı bulaştırma riskleri çok fazladır.

Dizanteri, direk temas, besin ve su maddeleri ile, hastanın dokunduğu nesnelere dokunarak yada hastanın kullandığı nesneleri kullanarak – kapı tokmağı, havlu, çatal, bıçak – bulaşmaktadır.

Hastalık; kusma, titreme, halsizlik, karın ağrısı, ishal, büyük abdestte kan ile kendini göstermektedir. Tüm hastalıklar için önce kendi kendimizin doktoru olmamız gerektiğini unutmamamız gerek.

Doğal yollar ile hastalıkların önüne geçebilmekteyiz. Bu hastalık için iyi gelen bitkileri saymak gerekirse melek otu, ebegümeci,zencefil, tarçın, bal, sirke ayrıca ayva – ishali keser, mide ve bağırsakları kuvvetlendirip iltihabı keser- ve ceviz.

Sabah aç karnına sarımsak yemek, yumurta, tuz ve sirke çırpılarak içilmesi, bu hastalık için bitkisel çözüm yollarıdır.

Savaşlar veya olağanüstü olaylar haricinde kişi kendini her türlü hastalıktan sakınabilir. Kişinin kendine ve yaşam standardına dikkat ederek hastalıkların seyrini hafifletebilir veya kısaltabilir.

Dizanteri de en çok dikkat edilmesi gereken nokta kişinin kendi temizliği olmalıdır. Ellerin devamlı temiz olmasına ve başkalarına ait eşyaları kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: