Domatesin Faydaları Google

domates

Domates Hangi Hastalıklara Etkisi Vardır

Domates ile ilgili bilgiler hakkında yazılar domates domates demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. şifalı bitkiler domates nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

Domatesin Özellikleri; Solanum lycopersium Patlıcangillerden bir çeşit bitkidir. Ürünü için yetiştirilir. Vatanı Meksika ve Peru’dur. Yabani türünün domatesin meyveleri yuvarlak ve kiraz kadar küçüktür. Domatesin içeriğinde lycopin denilen bir madde bulunur. A, B, C vitamileri bakımından zengindir. Gövde ve yapraklarında solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur.

Domatesin Faydaları

Yararları Özellikle lif açısından zengin kabuklarıyla yenildiğinde sindirimi kolaylaştıran. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan ve kabızlığı gideren. İyi bir idrar söktürücü ve vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan. Böbrek taşlarını düşürülmesine yardımcı. Kanı temizleyen. Kanseri, özellikle de prostat kanserini önleyici. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu. Damar sertliği ve romatizmaya iyi gelir. Yaşlanmayı geciktiren. Cilde tazelik veren özelliği vardır.

Bol idrar söktürücü. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını ve kanın durulmasını sağlar, damar sertliğini gideren. Romatizma ve nikriste faydalı. Safra ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı. Üremiyi düşüren. Hazmı kolaylaştıran.

Domates Nelere iyi Gelir

Kabızlığı gideren. Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan. Cilde tazelik ve pembelik veren. İsiliği ve mayasılı gideren. Nasırların sökülmesine yardımcı olan. Çıbanların olgunlaşmasını sağlayan. Arı sokmasında ve yanıkların tedavisi. Kansere karşı koruyan. Midesi zayıf olanlar, böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar domates suyu içmelidirler.

Domates Nasıl Kullanılır

Domates taze olarak yenebileceği gibi yemeklerde, domates salçası, ketçap ve turşu yapımında da tüketilmeli. Ayrıca, domates cilt bakımı için de yararlı. Cilde tazelik ve renk verici. Dilimlenmiş domates ciltteki sivilce ve siyah noktaların üzerine koyup bir süre beklettikten sonra cilt temizlenirse yararı görülür. Domates ve domates suyu yağlı ciltlere iyi gelir ve derideki gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: