dulavrat otunun faydaları Google

dulavratotu

dulavrat otu hangi hastalıklara etkisi vardır

dulavrat otu bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar dulavrat otu Arctium lappa 1,5 metreye kadar yükselebilen, kırmızı çiçekler açan otsu bir bitkidir. Pıtrak olarak da bilinir. Uçucu yağ, tanen ve inülin içerir. şifalı bitkiler dulavrat otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

dulavrat otu özellikleri

Bileşikgillerden; yol kenarlarında ve seyrek koruluklarda yetişen bir bitkidir. 1-1,5 metre boyundadır. dulavrat otunun kökü ve yaprakları kullanılır.

dulavrat otunun faydaları

idrar söktürücü. Kanı temizleyen. Deri hastalıklarına karşı faydalı. Romatizma ve gut şikayetlerini azaltan. Şeker hastalığına karşı faydalı. Terletici. Saç çıkmasını hızlandıran ve kepeği azaltıcı. yapraklarından yapılan ilaçlar, romatizma ve nikris ağrılarını giderir. Mide iltihaplarını iyileştirir.

Kökünden yapılan ilaçlar ise, deri iltihapları ve egzamanın tedavisinde ve karaciğer hastalıkları önleyici özelliği vardır.

dulavrat otu nasıl kullanılır

dulavrat otu bitkisi kurutulmuş kökleri kaynatılarak dahilen kullanılabileceği gibi dulavrat otu kökünden elde edilen yağ zeytinyağı ile karıştırılıp haricen kullanılabilir. dulavrat otu kökü elde edilen yağ kozmetikte de kullanılmaktadır. dulavrat otu çayı olarak kökü ve dulavrat otu yaprağı çay yapılarak içilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: