dutun faydaları Google

dut

Dut yaprağının faydaları

dut ağacı bitki meyvesi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar dut ağacının meyvesi beyaz dut ve kara dut olan dutun barındırdığı vitamin ve minerallerin yanında mikrop öldürücü özelliği vardır. Ayrıca dutun yaprakları ipek böceklerini beslemek için de kullanılır. şifalı bitkiler dut nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

dutun özellikleri : dut morus Dutgillerden yapraklarıyla ipek böceği beslenen bir ağaçtır. dut meyveleri beyaz dut ve kara dut olur. Karadut ekşidir. Dutusaresi çıkartılır. Hekimlikte dut şurubu, siyah dut meyveleri ve dut yaprakları kullanılır.

dutun faydaları : dutun yararları vücuda kuvvet veren, kansızlığa iyi gelen. Ağız, bademcik ve boğaz iltihabı, diş eti hastalıkları ve öksürüğe karşı faydalı. Ateş düşürücü. Karaciğeri kuvvetlendirici. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı. Özellikle yemekle birlikte yenildiğinde hazmı kolaylaştıran.

Aç karnına yenirse kabızlığı gideren ve hatta ishal yapabilir, bağırsak kurtlarını düşürmeye de yardımcı.

dut nelere iyi gelir : Beyaz dut yaprakları idrar söktürücü. Vücutta biriken suyu boşaltan. Aç karnına yenen beyaz dut, Bağırsak solucanları düşmesini sağlayan. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Karadut şurubu pamukçuk hariç diğer ağız ve bademcik iltihaplarını giderici özelliği vardır.

dut nasıl kullanılır : dut taze ve kuru dut yani kurutulmuş dut olarak yenebilir. Ayrıca dutun şurubu, reçeli ve pekmezi yapılabilir. Dutun Yaprakları da kullanılır. dut yaprakları kaynatılıp suyu içilirse kabızlığa iyi gelir. Dut kabuğu ve dut yaprağı kaynatılıp bunun suyuyla gargara yapılırsa diş ağrılarını dindirir. Dut şurubu mide ve bağırsak iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: