duvar sarmaşığının faydaları Google

duvar-sarmasigi

duvar sarmaşığı hangi hastalıklara etkisi vardır

duvar sarmaşığı bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar duvar sarmaşığı Sonbaharda sarı renkte çiçekler açan ve daima yeşil kalan, duvarlar, kayalar ve ağaçlarda uygun yüzeylerin bulunması durumunda 20-30 metreye kadar boylanabilen, tırmanıcı bir bitkidir. Saponin, helixin ve zehirli bir glikozid olan hederin içerir. şifalı bitkiler duvar sarmaşığı nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

duvar sarmaşığı özellikleri : Hedera helix Sarmaşıkgiller familyasından; uzun ömürlü, 50 metre kadar boyunda, her zaman yapraklı, tırmanıcı bir bitkidir. Yaprakları tüysüz ve serttir. Üst yüzeyleri koyu, alt yüzeyleri ise açık yeşil renktedir. Meyvesi, siyahımsı mor renktedir. İçeriğinde hederin vardır.

duvar sarmaşığının faydaları : duvar sarmaşığı yararları selülit ve romatizmada faydalıdır. Çıbanları olgunlaştırır. Kabızlığı gideren ve bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Spazm çözücüdür. Aybaşı kanamalarını düzenleyici etkiye sahiptir. Nezle, astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarında faydalıdır.
duvar sarmaşığı nelere iyi gelir : Kabızlığı gideren. Kusturan, aybaşı kanı söktüren. Haricen kullanılacak olursa, yaraları tedavi edici özelliği vardır.

duvar sarmaşığı nasıl kullanılır : duvar sarmaşığı yaprakları kurutularak kullanılır.

duvar sarmaşığı yaprağı çayı suda kaynatılan taze yaprakları ile çay yapılabileceği gibi bu yapraklar ağrıyan yerlere konursa ağrıyı hafifletir, çıbanların ve sivilcelerin üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Daha ziyade bitkiden elde edilen özler ilaç sanayinde, hazır ürün yapımında kullanılır.

duvar sarmaşığı zararları ve yan etkileri : duvar sarmaşığı meyveleri zehirli olduğu için kullanılmaz. duvar sarmaşığı yapraklarının dahilen kullanımında da dikkatli ve ölçülü olunmalıdır. duvar sarmaşığı zehirlidir. Ev ilaçlarında kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: