ebegümecinin faydaları Google

ebegumeci

ebegümeci hangi hastalıklara etkisi vardır

ebegümeci bitkisi ile ilgili bilgiler hakkında yazılar ebegümeci otu Kendi kendine yetişen ve mor renkte çiçekler açan bir bitki olan Ebegümecinin yaprakları sebze olarak, ebegümeci çiçekleri de ilaç olarak kullanılır. şifalı bitkiler ebegümeci nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve zararları nelerdir

ebegümecinin özellikleri : hubbaz Ebegümecigillerden; çiçekleri ilaç, yaprakları da sebze olarak kullanılan ve genellikle tarla kenarlarında kendi kendine yetişen bir ottur. 20-70 cm. boyundadır. Yaprakları sarmaldır. Mayıs – Ağustos ayları arasında çiçek açar. Yaprak ve çiçeklerinde fazla miktarda müsilaj vardır. ebegümeci yaprak ve çiçekleri kurutulmadan kullanılır.

ebegümecinin faydaları : yararları ebegümeci otunun göğsü yumuşatan, öksürüğü kesen. Mide ve bağırsakların muntazam çalışmasını sağlayan. Kabızlığı gideren. Mide bulantısı ve kusmaları önleyen. Ateş düşürücü, vücuda rahatlık veren. Boğaz ve bademcik iltihaplarını gideren. Nezle, bronşit, nefes darlığı tedavisinde etkili. Lapası çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamasını durduran. Dişeti hastalıklarını tedavi eden. Mide ağrısını kesen. Burun tıkanıklığını gideren. boğaz ve bademcik iltihaplarını giderici. Cildi koruyan, yumuşatan ve nemlendiren. Gözaltı kırışıklıklarına ve şişliklerine iyi gelen özelliği vardır.

ebegümeci çayı : ebegümeci çayı nasıl yapılır tarifi şöyledir. bir tatlı kaşığı kurutulmuş bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir, sabahleyin süzülür veya acil durumlarda aynı miktar bitki bir su bardağı sıcak suyla demlenir, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak içilebilir.

ebegümeci nasıl kullanılır : ebegümecinin tazesi sebze olarak tüketilmeli. Kuru yaprakları ve çiçekleri de suda kaynatılmak suretiyle Ebegümeci Çayı olarak ya da lapa haline getirilerek haricen kullanılır. Lapa haline getirilip çıbanların, yaraların ya da egzama olan bölgenin üzerine konursa yararı görülür. Kaynatılıp demlendikten sonra ellere ve ayaklara banyo yaptırılırsa yorgunluğu giderir. Gözlere pansuman yapılırsa gözleri dinlendirir. İnce ciltlere de faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: