eğrelti otunun faydaları Google

egreltiotu

eğrelti otu hangi hastalıklara etkisi vardır

eğrelti otunun faydaları ile ilgili bilgiler hakkında yazılar şifalı bitkiler eğrelti otu nedir kürü hangi rahatsızlığa faydalıdır nelere iyi gelir ne işe yarar hastalık tedavi edici iyileştirici özellikleri ve faydaları zararları nelerdir.
Eğreltiotu (nepkrodium filixmas) kumlu yerlerde yetişen bir cins bitkidir. Çok çeşidi vardır. Boyu 120 cm. kadardır. Kökü kalındır. Dışı siyahi, içi beyazdır. Zehirlidir. Tavsiye edilen miktarı aşmamak gerekir. Hekimlikte erkek eğreltiotu kullanılır. Gebeler ve kansızlar kullanamaz.

eğrelti otunun özellikleri

Eğreltiotugillerden; boyu 120 santimetre kadar olan bir bitkidir.Yaprağının altında küçük kahverengi tanecikli sporlarıyla çoğalır ürer. Çok çeşidi vardır. Kumlu yerlerde yetişir. Kökü kalındır. Dışı siyah, içi beyazdır. Zehirlidir. Tavsiye edilen miktarı aşmamak gerekir. Hekimlikte; erkek eğreltiotu hulusası (Extractunrt filicis, Extractum de fougere male) kullanılır.

eğrelti otunun faydaları

Bağırsak kurtlarında faydalıdır. Özellikle kancalı kurtlara ve tenyalara karşı etkilidir, Basur ve varis şikayetlerini azaltır, Kalp çarpıntısını gidermeye yardımcı olur. Memeli basur ve variste de faydalıdır. Müshil etkisi bulunmaktadır. Safra salgılarını arttırmaktadır. Boğaz ağrıları ve balgam için oldukça iyidir. Varis tedavisinde kullanılmaktadır.

eğrelti otu neye iyi gelir

Drog olarak ; kusturucu, barsak parazitlerini düşürücü olup, görme zayıflıklarını giderdiği gibi, albümin, ishal ve hazımsızlığa karşı da etkilidir.

eğrelti otu nasıl kullanılır

Kurutulup temizlenmiş kökü kaynatılıp içilirse bağırsak parazitlerini döker. Eğreltiotundan sonra müshil ilacı alınırsa parazitin atılmasını kolaylaştırır, fakat yağlı müshil ilacı kullanılmamalıdır. Çünkü zehirlenme yapabilir. Eğreltiotu, kurutulup dövüldükten sonra yaraların üzerine konursa iyileşmesini hızlandırır. Zehirli olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Çocuklarda, gebelikte ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. Başlıca zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, titreme vb. sayılabilir.

eğrelti otunun zararları ve yan etkileri

Zehirli olduğu için tavsiye edilen miktarı aşmamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: