Egzama Belirtileri Nelerdir? Google

egzama

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama çirkin görünümlü bir deri hastalığı olmasına rağmen tehlikeli değildir. Basit bir tedavi sonucunda kontrol altına alınabilir. Egzama kaşıntı yapmasının haricinde el, kol ve yüz gibi açıkta kalan bölgelerde çirkin bir görüntüye neden olmaktadır.

Alerji nedeni ile oluşabildiği gibi duygusal sıkıntılar nedeni ile de oluşabilir. En sık rastlanılan egzama tipi alerjik nedenlerle oluşanlarıdır. Tıp dilindeki adı atomik dermatit olan egzama çoğunlukla astımlı ve saman nezlesi olanlarda görülmektedir. Saman nezlesi alerjik bir rahatsızlıktır.

Egzama rahatsızlığında iltihaplı deri bölgesi kızarık ve kaşıntı olur. Aynı zamanda kurur ve sivilceye benzer görüntüler oluşur. Bazen de su toplayabilir. Egzamalı bölgelerin kaşınması sonucunda enfeksiyon kapma riski vardır.

Ayrıca deri de kanama ve iltihaplanma sonucunda ağrı olabilir. Çatlaklar oluşması sonucunda mikroplar bedene yayılabilir. Kaşınarak tahriş olan bölgeler çok daha fazla rahatsızlık verebilir.

Egzama öncelikle yüz ve kafa derisinde görülür. Daha sonra kol ve bacaklarda görülür. Özellikle derinin katlandığı ya da kıyafetlerin sürtündüğü bölgelerde oluşur. Hastalığın verdiği rahatsızlıklar kaşınma ve derilerdeki çatlaklar nedeni ile vücuda yayılan mikropların oluşturduğu enfeksiyonlardır.

Egzama tehlikeli bir hastalık olmasa da rahatsızlık verici bir hastalık olması nedeniyle tedavi edilmek istenmektedir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında egzamalı bölgenin kaşınmaması geliyor. Egzamalı olanların uçuk hastalarından uzak durmaları gerekir. Çünkü deri bu hastalığa karşı dirençsizdir. Cildi kuruttuğu için sabun, parfüm ve deterjan kullanmamak gerekir. Bitkisel çözüm olarak beyaz dut kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: